لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: برای رسیدگی به قضیۀ خاشقجی، تنها گفتار کافی نیست


در حالیکه امروز (٢ اکتوبر – ۱۰میزان) یک سال از کشته شدن جمال خاشقجی، مقاله نویس روزنامۀ واشنگتن پُست و منتقد عربستان سعودی میگذرد، آگانس کالامارد، گزارشگر خاص ملل متحد در قضیۀ خاشقجی، هشدار داده که بخاطر رسیدگی به این قضیه، تنها گفتار کافی نبوده بلکه اقدامات عملی باید برداشته شود.

آگانس کالامارد، اخیراً طی یک تحقیق مستقل، دولت شاهی عربستان سعودی را در قتل جمال خاشقجی متهم کرده بود.

کالامارد در گزارش خود خواستار بازجویی از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نیز شده بود.

این مقام ملل متحد میگوید که برداشتن اقدامات عملی در رابطه به قضیۀ خاشقجی، این پیام را به جهان میفرستد که هیچ کس نمیتواند پس از ارتکاب قتل، بری الذمه باقی بماند.

جمال خاشقجی به تاریخ دوم اکتوبر سال گذشته پس از ورود به قنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه، کشته و جسدش ناپدید شد.

قتل خاشقجی توسط یک گروۀ از اتباع عربستان سعودی صورت گرفت که گمان میرود آن گروه به دستور محمد بن سلمان، آنکشورعمل کرده باشد.

با گذشت یک سال از این قضیه، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، یک متحد قابل اعتماد برای عربستان سعودی باقی مانده و میگوید که روابط میان هردو کشور بزرگتر از هرموضوع دیگر میباشد.

اما تعدادی زیاد از قانونگذاران امریکایی، هنوز هم بر تغیرات در پالیسی واشنگتن در قبال ریاض تاکید دارند.

کانگرس ایالات متحده بارها با رئیس جمهور ترمپ در تضاد قرارگرفته و بر مقید ساختن فروش سلاح امریکایی و خاتمه داده به حمایت واشنگتن از جنگ ریاض در یمن، رای داده است.

در عین حال، هتیجی سنجز که در جریان حیات جمال خاشقجی نامزد او بود، نیز در یک مصاحبه با صدای امریکا گفته است که به باور او موجودیت قراردادهای نفت و تسلیحات نظامی میان واشنگتن و ریاض، باعث شده است که قضیۀ خاشقجی به فراموشی سپرده شود.

باوجود آنکه عربستان سعودی تلاش دارد تا آغوش خود را برای سیاحت و سرمایه گذاری جهانی باز کند، اما به باور تحلیلگران، قضیۀ قتل خاشقجی ممکن برای چندین سال آینده، به حیث یک لکۀ ننگین بر دامن دولت شاهی عربستان سعودی باقی بماند.

ملل متحد: برای رسیدگی به قضیۀ خاشقجی، تنها گفتار کافی نیست
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

XS
SM
MD
LG