لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان یک شهروند یمن 'وابسته به داعش' را اعدام کرد


وزارت داخلهٔ عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۷ دسمبر (ششم جدی) گفت که یک مرد یمنی رابه اتهام طراحی یک حمله انتحاری در این کشور و ارتباط با گروه تروریستی داعش، اعدام کرد.

وزارت داخله عربستان در بیانیه‌ای گفته است: "محمد الصدام، یک تبعه یمنی به دستور سازمان تروریستی داعش به دنبال هدف قرار دادن تجمعات غیرنظامی در یک مکان عامه بود."

در بیانیه همچنین آمده است که این فرد با داعش بیعت کرده و قصد داشت با استفاده از واسکت انفجاری یک حمله انتحاری را انجام دهد. اما جزییات بیشتری در مورد قضیه، زمان دستگیری و مکان حملهٔ انتحاری ارایه نشده است.

حکم اعدام الصدام روز دوشنبه در شهر ریاض اجرا شد.

عربستان سعودی که بلندترین آمار اعدام‌ را در جهان دارد، از اواخر سال ۲۰۱۴ بدینسو هدف یک سلسله بم‌گذاری‌ها و حملات مرگبار داعش قرار گرفته است.

عربستان سعودی در زمینه کارنامهٔ حقوق بشری خود با انتقادهای سختی از سوی جامعه جهانی روبرو بوده است. این انتقادها، به ویژه پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار، و نیز زندانی شدن شماری از فعالان حقوق زنان شدت گرفته است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر، به شمول عفو بین‌الملل، با اشاره به موجودیت شکنجه و محاکمه‌های غیرعادلانه، از عربستان سعودی خواسته اند که اجرای مجازات اعدام را متوقف کند. اما عربستان سعودی این اتهامات را تکذیب می‌کند.

براساس آمار کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی که تحت حمایت دولت قرار دارد، مجموعاً ۲۷ نفر در جریان سال ۲۰۲۰ در این کشور اعدام شده اند. این تعداد، کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در تعداد اعدام‌ها در مقایسه با سال قبلی را نشان می‌دهد که ۱۸۴ مورد اعلام شده بود.

اما عفو بین‌الملل در ماه اگست سال روان اعلام کرد که امسال حداقل ۴۰ نفر بین ماه‌های جنوری و جولای در عربستان سعودی اعدام شده‌اند که بیشتر از مجموع اعدام‌های سال ۲۰۲۰ است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانس پرس در مجموع امسال عربستان سعودی ۷۰ نفر را اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG