لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ شدید لفظی شهزادۀ سعودی بر اسراییل در کنفرانس منامه


ترکی الفیصل در گذشته وزیر استخبارات عربستان سعودی بود

شهزاده ترکی الفیصل، رییس پیشین استخبارات عربستان سعودی روز یکشنبه ششم دسمبر (۱۶ قوس) هنگام سخنرانی در کنفرانس امنیت منطقه‌ای در شهر منامه، پایتخت بحرین حملات شدید لفظی را بر اسراییل انجام داد.

این شهزادۀ سعودی ضمن ابراز حمایت از داعیۀ فلسطینیان گفت: "اسراییل خود را کشور کوچک، معروض به تهدید، محصور با قاتلان تشنه به خون که خواستار محو آن است، قملداد می‌کند...و باز هم اذعان می‌دارد که خواستار دوستی با عربستان سعودی است."

ترکی الفیصل گفت که اسراییل یک "قدرت استعمارگر غربی" است که به گفتۀ وی فلسطینیان را به زور از سرزمین شان رانده و روستاهایشان را به آتش کشیده است. او ادعا کرد که مقام‌های اسراییلی "خانه‌هایی را که بخواهند ویران می‌کنند و هر کسی را که بخواهند می‌کشند."

اندکی بعد گابی اشکنازی، وزیر خارجۀ اسراییل در سخنرانی از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست به خاطر اظهارات ترکی الفیصل ابراز تاسف کرد.

سپس این مقام اسراییلی در یک پیام تویتر نوشت: "اتهامات دروغین نمایندۀ سعودی در کنفرانس منامه بازتاب‌دهند‌ۀ حقایق روحیه و تحولات جاری در منطقه نیست...من این اظهارات وی را رد کرده و تاکید می‌کنم که عصر 'بازی تهمت' گذشته است. ما به سمت عصر نوین در حرکتیم. عصر صلح."

شهزاده ترکی الفیصل گفت که اظهاراتش بیانگر دیدگاه شخصی وی است. او با انتقاد از "توافقات ابراهیم" که بر اساس آن روابط بحرین و امارات متحدۀ عربی با اسراییل از سر گرفته شد، افزود: "شما نمی‌توانید زخم باز و تازه را با دوای مسکن و ضد درد درمان کنید."

توافقات ابراهیم، ابتکار صلح عرب ۲۰۰۲ را نادیده گرفته است. بر اساس این ابتکار که عربستان سعودی پیشگام آن است، کشورهای عربی تا زمانی با اسراییل رابطه برقرار نخواهند کرد که این کشور با فلسطینیان صلح نکند.

اما وزیر خارجۀ اسراییل گفت که توافقات ابراهیم فرصتی برای فلسطینان است و روزنۀ حل مشکلات را فراهم می‌کند. او گفت: "توافقات ابراهیم به بهای فلسطینیان به دست نیامده است. برخلاف فرصتی است که نباید از دست برود."

این در حالی است که ماه گذشته گزارش‌هایی نشر شد که گویا بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل مخفیانه به عربستان سعودی سفر کرده و با ولیعهد آن کشور دیدار کرده است. هرچند، ریاض این گزارش‌ها رد کرده و گفته که چنین ملاقاتی صورت نگرفته است.

خبرگزاری فرانس پرس روز شنبه از قول شهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجۀ عربستان سعودی گزارش داد که موقف آن کشور در خصوص عادی سازی روابط با اسراییل ثابت است.

وزیر خارجۀ سعودی گفت: "آشکارا گفته‌ایم که برای عادی سازی روابط با اسراییل باید شاهد حل مناقشۀ فلسطینیان و تشکیل دولت پایدار فسطینی بر اساس چارچوبی باشیم که در ابتکار صلح عرب ۲۰۰۲ واضح شده است."

XS
SM
MD
LG