لینک های دسترسی

Breaking News

سفر 'مخفیانه' صدر اعظم اسراییل به عربستان


رسانه‌های اسراییلی از سفر مخفیانهٔ صدر اعظم این کشور به عربستان سعودی گزارش داده اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسراییل، بنیامین نتیاهو، صدر اعظم اسراییل دیروز ۲۲ نومبر (دوم قوس) مخفیانه به عربستان سفر کرده است تا با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و مایک پمپیو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده دیدار کند.

در این گزارش‌ها آمده است که رییس موساد،‌ ادارهٔ استخبارات اسراییل نیز در این سفر آقای نتنیاهو را همراهی می‌کرد.

همچنان گفته شده است که معلومات هوایی نشان می‌دهد که یک طیارهٔ خصوصی از تل‌ابیب به عربستان پرواز کرده و چند ساعت بعد به اسراییل برگشته است.

با آنهم، دفتر آقای نتنیاهو تا اکنون به گونهٔ علنی در مورد این سفر اظهار نظر نکرده است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده امروز در مورد ملاقات آقای پمپیو با آقای سلمان گزارش داده‌، اما از حضور آقای نتنیاهو در نشست مشترک، تذکر نداده است.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده هفتهٔ گذشته از اسراییل دیدار کرد و عادی سازی روابط این کشور با بحرین، سودان و امارات متحدهٔ عرب را تجلیل کرد.

شرط عربستان

آقای پمپیو از عربستان خواسته است تا روابط اش را با اسراییل عادی سازد.

پیش از این، عربستان سعودی گفته بود که روابط این کشور با اسراییل فقط در صورتی می‌تواند عادی شود که بیت المقدس با فلسطینی‌ها صلح کند.

شهزاده ترکی الفیصل آل سعود، یکی از دپلومات‌های سعودی در اوایل ماه میزان گفت که کشورهای عرب باید در مقابل عادی سازی روابط شان با اسراییل، تقاضا‌های گزاف داشته باشند.

عربستان سعودی به تاریخ ۱۰ سنبله برای نخستین بار به یک طیارهٔ اسراییل اجازه داد در حریم فضایی آن کشور پرواز کند.

شیخ عبدالرحمن السدیس، امام مسجد مکه در اوایل میزان در خطبه نماز جمعه بر مذاکرات در مورد روابط بین المللی و مهربانی با غیر مسلمانان به ویژه یهودی‌ها صحبت کرد.

تحلیلگران می‌گویند از اتفاقات اخیر چنین بر می‌آید که عربستان سعودی آماده است با اسراییل روابط اش را عادی سازد، زیرا ایالات متحده، اسراییل و عربستان سعودی منافع مشترک در خصوص ایران دارند.

XS
SM
MD
LG