لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان میزبان رقابت موتر رانی فورمولا ون خواهد بود


مقام‌ها در عربستان سعودی می‌گویند که آن کشور میزبان یک مسابقه موتررانی فورمولا ون در شهر جده خواهد بود؛ اقدامی‌که هدف آن جذب بازدیدکننده و افزایش اعتبار سعودی به عنوان یک مقصد گردشگری در جهان است.

یک مقام سعودی روز پنجشنبه پنجم نومبر (۱۵ عقرب) گفت که این مسابقه در ماه نومبر سال ۲۰۲۱ در جاده‌های ساحلی بحیرۀ سرخ در شهر جده برگزار خواهد شد.

بعضی از کشورهای خلیج فارس مانند منامه، بحرین و امارات متحده عرب قبلاً مسابقات موتر رانی فورمولا ون میزبانی کرده اند.

مسابقات موتر رانی فورمولا ون اکثراً میزبان ستاره های سینمای هالیوود، اراکین سلطنتی، میلیاردرها، وزرا و اشخاص بانفوذ که برای گفتگوهای محرمانه و معاملات جمع می‌شوند، می‌باشد.

سال گذشته ۲۱ شهر میزبان مسابقات بودند، اما به دلیل همه گیری کروناویروس، امسال این رقم کاهش یافته است. برخی از شهرها در سال ۲۰۲۰ میزبان چندین مسابقه بودند که شماری آن آن مسابقات به دلیل نگرانی از گسترش کروناویروس فسخ شد و شماری هم بدون حضور تماشاچیان برگزار شد.

شهزاده خالد بن سلطان آل فیصل، رییس فدراسیون موتررانی و موترسایکل‌رانی عربستان به اسوشیتدپرس گفت: "ورزش‌های موتررانی برای ما بسیار مهم است. ما می‌خواهیم تا جایی‌که می‌توانیم میزبان این رویدادها باشیم زیرا مردم محلی‌ما در عربستان سعودی دوست دارند در این برنامه‌ها شرکت کنند و از آن لذت ببرند و با مردم از سراسر جهان ملاقات کنند."

مقامات شاهی نگفته اند که برای چه مدتی با شرکت فورمولا ون قرارداد کرده اند اما این کشور قصد دارد تا در ریاض پایتخت این کشور جاده‌ای برای چنین مسابقات تا سال ۲۰۳۰ اعمار کند. شرکت ارمکو، بزرگترین شرکت نفت در عربستان، در حال حاضر حامی و تمویل کنندهٔ این مسابقات بزرگ جهانی می‌باشد.

هزینهٔ میزبانی فورمولا ون می تواند از ۱۰۰ میلیون دالر فراتر رود، اما شاهزاده خالد ابراز امیدواری کرد تا این مسابقات وسیلهٔ درآمد برای عربستان شود. عربستان تلاش دارد تا تنوع در اقتصاد خود آورده و کشور را از وابستگی به صادرات نفت که نرخ آن به دلیل کاهش تقاضای جهانی روبه کاهش است، بیرون آورد.

عربستان سعودی قصد دارد با میزبانی رویدادهای مهم ورزشی، توجه جهانی را به تغییرات گسترده اجتماعی در این کشور جلب کرده و سعودی‌ها را ترغیب کند تا توجه خود را به سمت ورزش معطوف کنند.

XS
SM
MD
LG