لینک های دسترسی

Breaking News

خطوط سرخ سیاف برای مذاکرات با طالبان


سیاف پیشتر گفته بود که حمله کنندگان انتحاری طالبان "مستقیم به جهنم می روند"

عبدالرب رسول سیاف، رهبر تنظیم دعوت اسلامی افغانستان، چندین موردی را اعلان نموده است که، به گفته او، باید در مذاکرات صلح با طالبان اجراء شود.

این رهبر پیشین جهادی در صفحه فیسبوک اش نوشته است که "تا وقتی که این مزدوران بی مزد و وحشی صفت و باداران شان به این جنگ تحمیلی به هر اسم ورسمی که باشد دوام بدهند ما به عنوان یک حق شرعی ودر عین زمان به عنوان یک مکلفیت شرعی بخاطر دفاع از دین وملت وکشور در برابر شان مردانه وار ایستاد هستیم واین ایستادگی ما نباید مخالفت با صلح تلقی شود".

آقای سیاف که در اوآخر دهه نود میلادی زیر چتر جبهه شمال بر ضد طالبان می جنگید، در سال های اخیر منتقد سرسخت طالبان بوده و بیشتر از موقف یک رهبر اسلامی رهبران طالبان را نکوهش می کند.

در حالی که هیات شورای عالی صلح و هشت نماینده طالبان در قطر گرد هم آمده اند تا در باره اوضاع افغانستان گفتگو کنند، آقای سیاف هشدار داده است که هیچ فرد و گروه "غیرصلاحیتدار" نمی تواند از افغانستان نمایندگی کند.

"صلاحیت پیشبرد این نوع مذاکرات را فقط و فقط همان هیأتي دارا ميباشد كه از طرف دولت به موافقهء نمايندگان مردم و جهت های مطرح وسیاسی يي ایستادهء كشور دربرابرتجاوز وتروریزم ، تعیین وتوظیف گردیده باشد."

آقای سیاف همچنان بدون ذکر نامی گفته است که دولت افغانستان به کشورهای دیگر اجازه مداخلت در امور داخلی را ندهد.

همزمان با این آژانس رویترز گزارش داده است که نمایندگان طالبان و اعضای شورای عالی صلح افغانستان شام یکشنبه حین بیرون شدن از محل کنفرانس قطر "لبخند می زدند" اما حاضر به ارائه توضیحات در باره گفتگوهای مطرح شده در کنفرانس نشدند.

مقام های حکومت افغانستان گفته اند که شماری از اعضای شورای عالی صلح در "موقف شخصی" در کنفرانس قطر اشتراک ورزیده اند و طالبان گفته اند که نمایندگان آنها فقط در یک "کنفرانس تحقیقاتی" اشتراک می ورزند.

XS
SM
MD
LG