لینک های دسترسی

Breaking News

مکاتب افغانستان به گونۀ کامل بازگشایی شد


وزارت معارف افغانستان می‌گوید که از روز شنبه سوم اکتوبر (۱۲میزان) مکاتب دولتی به‌روی دانش آموزان صنوف اول تا دهم نیز باز شد.

طرح بازگشایی مکاتب به گونه کامل، هفته گذشته از سوی کابینه افغانستان تایید شده بود.

بربنیاد رهنمود بازگشایی مکاتب دولتی که توسط وزارت معارف نشر شده است، آموزش حضوری مکاتب در مناطق سردسیر، از ۱۲ میزان آغاز تا ۳۰ قوس ادامه می‌یابد؛ از اول جدی تا ۱۵ حوت رخصتی‌های زمستانی خواهد بود و دروس باقی‌مانده تا ۱۵ جوزای سال ۱۴۰۰ خورشیدی تدریس خواهد شد.

امتحان سالانه دانش‌آموزان مناطق سردسیر از ۱۵ جوزا تا ۳۰ جوزای سال ۱۴۰۰ خورشیدی اخذ خواهدشد.

بر اساس معلومات وزارت معارف افغانستان، سال تعلیمی ۱۴۰۰ خورشیدی در مناطق سردسیر از اول سرطان آغاز می‌شود.

در مناطق گرمسیر، از ۱۲ تا ۲۶ ماه میزان امتحانات سال ۱۳۹۸ خورشیدی اخذ می‌شوند و سال تعلیمی ۱۳۹۹ خورشیدی از اول عقرب آغاز خواهد شد.

درس‌های حضوری در مناطق گرمسیر در جریان فصل خزان و زمستان به گونۀ عادی ادامه خواهد یافت و آزمون سالانه ۱۳۹۹ خورشیدی، از اول تا ۱۵ جوزای ۱۴۰۰ شمسی اخذ خواهد شد.

پیش از این، مراکز تحصیلات عالی، صنف‌های ۱۱ و ۱۲ مکاتب دولتی و صنف‌های اول تا ۱۲ مکاتب خصوصی به تاریخ ۱۵ اسد سال جاری خورشیدی بازگشایی شده بود.

پیش از این، وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان گفته بودند که در جریان حضور محصلان و شاگردان در نهادهای آموزشی، توصیه‌های صحی جهت جلوگیری شیوع کروناویروس رعایت می‌شوند؛ اما محصلان بارها گفته اند که توصیه‌های صحی در نهادهای آموزشی کمتر رعایت می‌شود.

همزمان با گسترش شیوع کرناویروس در افغانستان، بسیاری از مکاتب دولتی از آغاز سال تعلیمی تا اکنون به روی دانش‌آموزان مسدود بود.

XS
SM
MD
LG