لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت: بیش از ۶ میلیون کودک واکسین می‌شوند


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که اضافه از شش میلیون کودک زیر پنج سال در ولسوالی‌های ۲۱ ولایت که در معرض خطر جدی ویروس پولیو قرار دارند، واکسین خواهند شد.

این وزارت می‌گوید که پس از ده روز این دومین دوز واکسین پولیو است که به صورت فرعی در جریان سال روان میلادی در برخی ولایات افغانستان تطبیق می‌شود.

اعلامیۀ وزارت صحت به نقل از فیروزالدین فیروز وزیر صحت افغانستان می‌گوید "محدوده و فاصله هر دور کمپاین توسط کارشناسان ورزیده و متخصص این بخش طرح می‌گردد که کاملاً بر اساس نیازمندی اطفال در ساحات مشخص می‌باشد. بنابر این هر طفل زیر سن پنج سال باید در هر دور کمپاین واکسین گردد و از دست دادن هر فرصت کوچک، می‌تواند اطفال را در خطر مصابیت پولیو قرار دهد".

دومین دور تطبیق واکسین پولیو در حالی به روز دوشنبه در افغانستان آغاز شده است که در یک‌ونیم ماه گذشته، سه واقعۀ مثبت پولیو در کندهار و ننگرهار ثبت شده است.

این دو ولایت با پاکستان هم‌مرز است و وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که با افزایش تردد مردم در مناطق مختلف افغانستان و رفت‌وبرگشت به پاکستان، خطر جدی را برای اطفال متوجه ساخته است.

وزارت صحت افغانستان تأکید می‌کند که مجموعاً ۹ کمپاین فرعی و سرتاسری در سال روان میلادی به منظور متوقف کردن پولیو در این کشور در نظر گرفته شده است.

هنوز هم افغانستان در جملۀ سه کشوری قرار دارد که ویروس پولیو در آنها محو نشده است.

XS
SM
MD
LG