لینک های دسترسی

Breaking News

تدابیر امنیتی امریکا برای خروج نظامی از افغانستان


وزارت دفاع ایالات متحده امریکا می‌گوید که تدابیر لازم امنیتی و محافظتی را برای تضمین خروج مصون نیروهای نظامی از افغانستان روی دست گرفته است.

بخشی از این تدابیر، شامل تمدید حضور کشتی طیاره‌بردار آیزنهاور در منطقه و اعزام بمب‌افگن‌هایی با برد دور می‌شود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است که دو بمب‌افگن بی‌۵۲ پیشاپیش به منطقه فرستاده شده تا امنیت برنامهٔ خروج نظامی از افغانستان را تامین کند.

آقای کربی می‌گوید که هدف از اتخاذ این تدابیر، علاوه بر تامین امنیت، هم‌چنین تسهیل روند انتقال تجهیزات و سربازان امریکایی از نظر عملی و لوجستیکی است.

او گفت که به این منظور، احتمالا سربازان بیشتری نیز به صورت موقت به افغانستان اعزام شوند.

آقای کربی گفت: " ما می‌خواهیم که این برنامه به شکل مصون، منظم و حساب‌شده انجام شود. یعنی اینکه گزینه‌های مختلفی را در اختیار جنرال میلر قرار دهیم – گزینه‌هایی برای تضمین اینکه سربازان و نیروهای ما و متحدان ما، هنگام خروج از کشور به خوبی محافظت شوند. "

سخنگوی وزارت دفاع امریکا هم‌چنین گفت که قرار نیست تمام تجهیزات نظامی موجود در افغانستان به امریکا منتقل شود.

او گفت که بخشی از این تجهیزات پس از بررسی و ترمیم، به مناطق دیگری در منطقه فرستاده شده، برخی از آن به نیروهای امنیتی افغانستان داده شده و بخشی هم از بین برده خواهد شد.

در حال حاضر، حدود ۲۵۰۰ سرباز امریکایی و ۷۰۰۰ سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند و براساس برنامهٔ قصر سفید و پیمان ناتو، تمام این نیروها تا یازدهم ماه سپتمبر افغانستان را ترک خواهند کرد.

با این حال، برخی گزارش‌ها حاکی است که خروج نظامیان خارجی از افغانستان شاید بسیار زودتر از این تاریخ تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG