لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال مکنزی: بدون کمک امریکا اردوی افغانستان فرو خواهد پاشید


در آستانۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جنرال کینت مکنزی، فرمانده مرکزی نیروهای امریکایی (سنتکام) می­‌گوید که اردوی افغانستان بدون ادامه حمایت ایالات متحده "مطمیناً فرو خواهد پاشید".

جنرال مکنزی روز پنجشنبه ۲۲ اپریل (دوم ثور) به کانگرس ایالات متحده گفت که نگران توانایی حکومت افغانستان برای حفاظت از سفارت آن کشور مقیم کابل نیز است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از این جنرال ارشد امریکایی گفته است که با خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان،‌ نگران توانایی افغان‌ها است و این­که "آنان بدون همکاری و حمایت مالی ایالات متحده بتوانند طیاره‌های شان را حفظ کنند و به پرواز درآورند".

جنرال مکنزی همچنان گفته است که ایالات متحده به دنبال روش­‌های است تا نظامیان افغان را از راه دور همکاری کند.

این فرمانده ارشد امریکایی اطمینان داده که آنان راه­‌های جدید را برای حمایت از نظامیان افغان جستجو می­‌کنند؛ راه­‌های که نیاز نباشد در افغانستان حضور داشته باشند.

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۱۴ اپریل اعلام کرد که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان اول می آغاز و تا ۱۱ سپتمبر سال جاری میلادی تکمیل خواهد شد. به دنبال آن، ناتو نیز همین جدول زمانی را برای خروج کامل از افغانستان اعلام کرد.

پیش از این وزارت دفاع ایالات متحده گفته بود که برای خروج مصوون و مطمین ممکن "قابلیت­‌های شان" را در افغانستان افزایش دهند.

این در حالی است که محمد اشرف غنی،‌ رییس جمهور افغانستان خروج نیروهای امریکایی و ناتو را از این کشور، یک "فرصت تاریخی" خوانده و تاکید کرده که نظامیان افغان توانایی دفاع از کشور شان را دارند.

همچنان حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که این کشور نیاز به حضور نظامیان امریکایی ندارد، بلکه به حمایت مالی آن کشور ضرورت دارد.

در حال حاضر نزدیک به ۱۰هزار نظامی امریکایی و ناتو در افغانستان حضور دارند که بربنیاد جدول زمانی اعلام شده تا کمتر از پنج ماه دیگر، این کشور را به گونه کامل ترک خواهند کرد.

پیش از این نیز سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان هشدار داده بود که کاهش کمک‌های امریکا و سایر تمویل‌کنندگان به افغانستان، می‌تواند به فروپاشی حکومت منجر شود و این کشور را به "هرج و مرجی شبیه دهه نود میلادی بازگرداند".

XS
SM
MD
LG