لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر پیشین المپیک جاپان رییس المپیک توکیو شد


پس از استعفای یوشیرو موری به خاطر اظهارات جنجالی درباره زنان، سیكو هشیموتو به عنوان رییس جدید کمیتۀ برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو انتخاب شد.

خانم هشیموتو هفت بار در بازی‌های المپیک تابستانی و زمستانی به عنوان بایسکل‌ران و اسکیت‌باز شرکت کرده است و اکنون در راس یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان باید با چالش‌های موجود مقابله کند.

در حالیکه کمتر از شش ماه به برگزاری المپیک تابستانی توکیو باقی مانده و بعضی از ورزشکاران، مقام‌های ورزشی و مردم به دلیل همه‌گیری کروناویروس با برگزاری این رویداد ورزشی مخالفت دارند، خانم هشیموتو باید رویکردی را در پیش گیرد که ورزشکاران، مقام‌ها و تماشاچیان در جریان بازی‌ها، از گزند کروناویروس در در امان باشند.

خانم هشیموتو قبل از این به حیث وزیر المپیک جاپان ایفای وظیفه می‌کرد و پیش از اینکه به سمت رییس برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو گماشته شود، از سمت وزارت المپیک استعفا کرد.

او در یک کنفرانس خبری گفت: "من به عنوان کسی که سابقه ورزشی دارد، یک بازی ایمن برای ورزشکاران و شهروندان برگزار خواهم کرد."

یوشیرو موری، رییس پیشین کمیتۀ برگزاری مسابقات المپیک چندی قبل در یکی از جلسات این کمیته گفته بود که زنان زیاد حرف می‌زنند و وقت جلسه را می‌گیرند.

آقای موری ابتدا به تاریخ چهارم فبروری در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که اظهارات‌اش نامناسب و برخلاف روحیه المپیک بوده است، اما در آن زمان حاضر به استعفا نشد.

این اظهارات آقای موری با واکنش‌های زیادی در جاپان و خارج از آن کشور روبرو شد و سرانجام او را به استعفا مجبور کرد.

باوجودیکه کمیتۀ بین المللی المپیک خواستار استعفای آقای موری نبود و قضیه او را بعد از اولین عذرخواهی و امتناع از استعفا بسته بود، اما از انتصاب خانم هشیموتو به این سمت استقبال کرده است.

تامس باخ، رییس کمیتۀ بین المللی المپیک در بیانیه‌ای گفت: " با تجربه عالی المپیك .... و رهبری هیات جاپانی در چندین المپیک، او گزینه مناسبی برای این سمت است."

آقای باخ افزود: "سیکو هشیموتو می تواند از تجربه سیاسی غنی به عنوان وزیر و بسیاری از کارکردهای سیاسی دیگر خود استفاده کند. این امر به ارایه بازی‌های ایمن و موفق المپیک و پارا المپیک کمک می‌کند."

نظرسنجی‌های متعدد نشان داده است که بیش از ۸۰ درصد جاپانی‌ ها به دلیل همه‌گیری کروناویروس، به این باور اند که این باز‌ی‌ها امسال برگزار نشود؛ نگرانی که هشیموتو متعهد شد آن را هم برای شهروندان عادی و هم برای ورزشکاران رفع خواهد کرد.

کمیته بین‌المللی المپیک و دولت جاپان در یک تصمیم مشترک در ماه مارچ ۲۰۲۰ بازی‌های المپیک را که قرار بود در ماه جولای ۲۰۲۰ برگزار شود، به دلیل شیوع کروناویروس برای یکسال به تعویق انداختند.

باوجودیکه هنوز هم همه گیری کروناویروس با شدت تمام ادامه دارد و بیشتر مناطق جاپان نیز به دلیل موج سوم کرونایروس تحت شرایط اضطراری قرار دارند، برگزارکنندگان المپیک توکیو تعهد کرده اند که بازی‌های المپیک به تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۲۱ برگزار خواهند شد.

XS
SM
MD
LG