لینک های دسترسی

Breaking News

رییس کمیته برگزاری مسابقات المپیک توکیو استعفا می‌کند


رییس کمیته برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از اظهارات جنجالی درباره زنان، در حالی که تنها چند ماه تا آغاز برگزاری این مسابقات مانده است، از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۱ فبروری (۲۳دلو) به نقل از دو منبع گزارش داد که یوشیرو موری ۸۳ ساله بعد از جلسه روز جمعه با اعضای کمیته برگزاری مسابقات المپیک، استعفای خود را اعلام خواهد کرد.

یوشیرو موری که چندین سمت وزارت در دولت جاپان داشت و در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ نخست وزیر آن کشور بود، چند روز پیش در یکی از جلسات این کمیته گفته بود که زنان زیاد حرف می‌زنند و وقت جلسه را می‌گیرند.

این اظهارات آقای موری با واکنش‌های زیادی در جاپان و خارج از آن کشور روبرو شد.

آقای موری ابتدا بتاریخ چهارم فبروری در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که اظهارات‌اش نامناسب و برخلاف روحیه المپیک بوده است، اما در آن زمان حاضر به استعفا نشد.

منابع آگاه از موضوع گفته اند که رییس پیشین اتحادیه فوتبال جاپان و شاروال دهکدۀ المپیک، سابورو کاوابوچی، جایگزین موری خواهد شد.

کاوابوچی ۸۴ ساله در المپیک ۱۹۶۴ توکیو از جاپان نمایندگی می‌کرد و جام جهانی ۲۰۰۲ فیفا را که جاپان و کوریایی جنوبی مشترکاً میزبانانی می‌کردند، نیز سهولت بخشیده بود.

کمیته بین‌المللی المپیک و دولت جاپان در یک تصمیم مشترک در ماه مارچ ۲۰۲۰ بازی‌های المپیک را که قرار بود در ماه جولای ۲۰۲۰ برگزار شود، به دلیل شیوع کروناویروس برای یکسال به تعویق انداختند.

باوجودیکه هنوز هم همه گیری کروناویروس با شدت تمام ادامه دارد و بیشتر مناطق جاپان نیز به دلیل موج سوم کرونایروس تحت شرایط اضطراری قرار دارند، اما برگزارکنندگان المپیک توکیو تعهد کرده اند که بازی‌های المپیک به تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۲۱ برگزار خواهند شد.

XS
SM
MD
LG