لینک های دسترسی

Breaking News

بحث در مورد مصوونیت غذایی و انرژی؛ لاوروف به عراق سفر کرد


سخنگوی وزارت خارجهٔ عراق روز یکشنبه پنجم فبروری (۱۶ دلو) گفت که سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه،به بغداد، پایتخت آن، رسید و قرار است با مقامات عراقی در مورد مصوونیت غذایی و انرژی گفتگو کند.

احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجهٔ عراق، به خبرگزاری فرانس پرس گفت که لاوروف اواخر روز یکشنبه در راس یک هیات بزرگ شامل مسوولان "شرکت‌های نفت و گاز و سرمایه گذاران" وارد بغداد شد.

خبرگزاری دولتی عراق از قول الصحاف گزارش داده که لاوروف قرار است روز دوشنبه ششم فبروری با فواد حسین، همتای عراقی‌اش، ملاقات کند. این دپلومات ارشد روسیه قرار است با محمد شیاع سودانی، صدراعظم، عبداللطیف رشید، رییس جمهور، و محمد الحلبوسی، رییس پارلمان عراق، نیز ملاقات کند.

خبرگزاری دولتی عراق از قول الصحاف گزارش داده است که سفر لاوروف به بغداد "باز بودن عراق برای همه شرکا و دوستان" را تایید می‌کند. الصحاف همچنین بر اهمیت جذب سرمایه گذاری به ویژه در بخش انرژی تاکید کرد.

الصحاف قبل از این به خبرگزاری فرانس پرس گفت که لاوروف در جریان ملاقات‌اش با فواد حسین، همتای عراقی‌اش، در مورد تحولات مربوط به امنیت و ثبات منطقه و دیدگاه عراق در مورد تهاجم نظامی روسیه در اوکراین بحث خواهد کرد.

او افزود که بغداد طرفدار هر گونه گفتگویی است که مانع گسترش جنگ و کاهش بحران اوکراین شود، به به ویژه در بخش های غذا و انرژی.

اظهارات این مقام عراقی در حالی بیان شده که پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌ قیمت مواد غذایی و انرژی در بازارهای بین المللی افزایش یافته است.

عراق که متحد نزدیک ایران است،‌ روابط استراتیژیک با ایالات متحده نیز دارد و هنوز هم شماری از نظامیان امریکایی در آن کشور مستقر اند. نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده حکومت عراق را در قسمت مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی یا داعش کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG