لینک های دسترسی

Breaking News

سیگار شمار تلفات نیرو های افغان را امسال تکان دهنده خواند


نیرو های خاص افغان، که از سوی نظامیان ناتو آموزش دیده اند، بخش نیرومند قوای مسلح افغانستان را تشکیل میدهند

سیگار یا دفتر سرمفتش خاص ایالات متحده برای بازسای افغانستان میگوید که شمار تلفات نیروهای امنیتی افغان به گونۀ تکاندهنده بلند رفته است. بر اساس گزارش سیگار، در کمتر از دو ماۀ اول سال ۲۰۱۷، به تعداد ۸۰۷ تن از سربازان نیروهای دفاعی و امنیتی افغان در جنگ با گروه های مسلح مخالف کشته شده اند.

ادارۀ سرمفتش خاص ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، با نشر یک گزارش تازه، میگوید که افغانستان درگیر یک جنگ خونین بوده و شمار تلفات نیروهای امنیتی که با طالبان و دیگر گروه های شورشی میجنگند، بطور تکان دهنده ادامه دارد.

در گزارش ادارۀ سیگار آمده است که از تاریخ اول ماۀ جنوری الی ۲۴ ماۀ فبروی سال ۲۰۱۷، هشتصد و هفت سرباز نیروهای امنیتی افغان کشته شده اند.

جنرال محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان میگوید که این آمار موسمی و تغییر پذیر است. جنرال رادمنش می افزاید که رهبری وزارت دفاع و تمامی قول اردوها، برای پایان دادن به مشکلات اردوی افغانستان، نسبت به گذشته با مسولیت تر برخورد می کنند.

همچنان بر اساس معلومات ارایه شده از سوی سیگار، از اول ماۀ جنوری الی ۱۲ماۀ نومبر سال ٢٠١٦، به تعداد ٦٧٨٥ نیروی امنیتی افغان کشته و ١١٧٧٧ تن دیگر زخمی شده اند.

گزارش تازۀ ادارۀ سیگار در حالی نشر میشود که گروۀ طالبان عملیات بهاری شان را چهار روز قبل آغاز کرده و گفته اند که این عملیات شامل حملات گوناگون خواهد بود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان میگوید که طالبان این عملیات را از خاک پاکستان اعلام کرده و گفته است که نگرانی اش را در این مورد با هیئت پارلمانی پاکستان در میان گذاشته است.

بر اساس گزارش سیگار، وسعت ساحات تحت کنترول نیروهای امنیتی افغان و گروه های مختلف شورشی به شمول طالبان نیز افزایش یافته است. سیگار میگوید که نیروهای افغان در حالی حاضر ٥٩.٧ درصد قلمرو افغانستان را در کنترول خود دارد، حالانکه این فیصدی در ربع گذشته به ٥٧.٢ درصد میرسید. بر اساس این گزارش، فیصدی ساحات تحت اداره یا نفوذ گروه های مسلح مخالف، از ١٠ به ١١.١ درصد افزایش یافته است.

افزایش فیصدی ساحات تحت کنترول گروه های مخالف و اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان در حالی صورت میگیرد که با اعزام سیصد نیروهای تازه نفس امریکایی به هلمند، جنرال جان تامسن، قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان از استقامت و ایستادگی نیروهای امنیتی افغان در برابر گروه های مسلح مخالف اطمینان داده است.

در عین حال، پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو از بررسی تقویت نیروهایش در افغانستان خبر داده است. ینز ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو گفته است که وضعیت امنیتی دشوار افغانستان، رهبران عضو ناتو را واداشته است تا روی افزایش شمار عساکر ناتو در افغانستان غور کنند.

XS
SM
MD
LG