لینک های دسترسی

سیگار خواستار توقف کمکهای امریکا به وزارت صحت شد


سیگار اظهار نگرانی کرده است این کمک مالی امریکا به وزارت صحت عامه افغانستان با وجود خطر احتمالی سوء استفاده از این پول، صورت گرفته است.

دفتر مفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به سیگار نگرانی خود را از نتیجۀ یک ارزیابی اظهار کرده که مربوط به تامین ۲۳۶ میلیون دالر پولی است که اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده به وزارت صحت عامه افغانستان پرداخته است.

سیگار اظهار نگرانی کرده است این کمک مالی امریکا به وزارت صحت عامه افغانستان با وجود خطرات احتمالی سوء استفاده از این پول، صورت گرفته است.

ارزیابی سیگار حاکی است، اداره توسعه بین المللی امریکا در تایید مستقلانه برنامه ای موسوم به قراردادهای مشارکت برای صحت کوتاهی کرده است زیرا تقریبا ۶۳ میلیون دالر این کمک مالی، پول اضافی بوده است.

سیگارمشعر است ارزیابی ادره توسعه بین المللی ایالات متحده درمورد مدیریت مالی وزارت صحت عامه نواقص قابل توجه نظارت داخلی را شناساسی کرده است که کمک پولی ایالات متحده را در معرض خطر تلف شدن، تقلب و استفاده نادرست قرار می دهد.

اما احمد جان نعیم، معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه افغانستان می گوید این اتهام متوجۀ اداره توسعه بین المللی ایالات متحده است نه وزارت صحت عامه افغانستان.

آقای نعیم می گوید وزارت صحت عامه افغانستان برای دریافت وجوه این برنامه تایید اداره توسعه بین المللی ایالات متحده(یو اس آی دی) را کسب کرده است و هیچ تردیدی در خصوص حسابدهی وشفافیت کارکرد این وزارت در خصوص این برنامه وجود ندارد.

قطع کمک ها

سیگار دراین ارزیابی خود خواستار قطع تامین کمک اداره توسعه بین المللی امریکا به وزارت صحت عامه شده است.

اما معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه افغانستان می گوید عرضه خدمات صحی وزارت صحت منوط به کمک های خارجی است و هر گونه تعلیق و یا قطع کمک ها می تواند باعث توقف خدمات رسانی صحی به این ولایات گردد.

وزارت صحت عامه افغانستان در چوکات برنامه قراردادهای مشارکت برای صحت عرضه خدمات صحی اساسی و خدمات شفاخانه ای را در ۱۳ ولایت کشور را تامین می کند.

آقای نعیم می گوید طی کمتر از یک دهه در افغانستان کاهش قابل ملاحظه در میزان مرگ و میر مادران صورت گرفته است.

احمد جان نعیم می گوید در سال ۲۰۰۲ در افغانستان ۱۶۰۰ درصد ولادت زنده بود اما در سال ۲۰۱۰ به ۳۲۷ هزار فیصد ولادت زنده رسید.

کاهش مرگ و میر اطفال نیز صورت گرفته است. در سال ۲۰۰۲ از هر چهار طفل هنگام ولادت یک طفل جان می باخت اما اکنون از هر ۱۰۰۰ طفل ۹۸ تن هنگام ولادت می میرد.
  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG