لینک های دسترسی

Breaking News

مبارزه با الشباب؛ سومالیا از بایدن برای فرستادن نیروهای امریکایی تشکری کرد


رییس جمهور جدید سومالیا امروز ۱۷ می (۲۷ ثور) از جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده برای اعزام دوبارهٔ نیروهای امریکایی به هدف مبارزه با گروه دهشت افگن الشباب مرتبط با القاعده در شاخ افریقا ابراز امتنان کرد.

یک مقام امریکایی دیروز گفت که در حدود ۵۰۰ تن از نیروهای امریکایی در تلاش‌های مبارزه با دهشت افگنی در سومالیا دخیل خواهند بود.

این مقام امریکایی که نامی از وی گرفته نشده است گفته است که تصمیم دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از سومالیا بر خلاف مشوره‌های رهبران نظامی این کشور بود و پس از خروج این نیروها، گروه الشباب قویتر شده است.

رسانه های امریکایی نیز به نقل از یک مقام ارشد قصر سفید گزارش داده که گفته است آقای بایدن دیروز تقاضای وزارت دفاع امریکا برای فرستادن دوبارهٔ نیروهای امریکایی به سومالیا را منظور کرد.

حسن شیخ محمود که روز یک شنبه پس از انتخابات در پارلمان منحیث رییس جمهور انتخاب شد گفت که "ایالات متحده همیشه یک شریک قابل اعتماد در تلاش ما برای ثبات و مبارزه علیه دهشت افگنی بوده است".

گروه الشباب از بیش از ده سال است که تلاش دارد حکومت مرکزی در موگادیشو را سقوط دهد. این گروه همچنان حملات مرگباری را در کینیا و یوگاندا،‌ دو کشور دیگر افریقایی راه انداز کرده است.

نیروهای امریکایی که در ریاست آقای ترمپ از سومالیا اخراج شده بودند، در کینیا و جیبوتی مستقر بودند، اما در این مدت قوماندانی نظامی امریکا در افریقا به گونهٔ متداوم حملات هوایی طیاره‌های بی سرنشین را در سومالیا علیه اهداف الشباب انجام می‌داد.

فرستادن دوبارهٔ نیروهای امریکایی خطر رفت و برگشت نیروها برای انجام عملیات‌های ضد دهشت افگنی در سومالیا را کاهش داده و موثریت این نیروها را در آموزش شرکای محلی شان بیشتر می‌سازد.

نیروهای اتحادیهٔ افریقا در سال ۲۰۱۱ گروه الشباب را از موگادیشو بیرون کردند، اما بخش‌های از قلمرو این کشور هنوز هم در کنترول این گروه بوده و توانایی راه اندازی حملات مرگبار علیه اهداف نظامی و ملکی را دارد.

سومالیا پس از تاخیر دراز مدت دو روز پیش انتخابات ریاست جمهوری را راه اندازی کرد؛ انتخاباتی که در آن تنها ۳۲۸ عضو پارلمان این کشور رای داده و رییس جمهور جدید را انتخاب کردند.

XS
SM
MD
LG