لینک های دسترسی

Breaking News

فرزندان حسنی مبارک از زندان رها شدند


علاء مبارک (راست) و جمال مبارک (چپ)

مقام های مصری می گویند که دو فرزند حسنی مبارک، رئیس جمهور برکنار شدۀ مصر روز دو شنبه پس از سپری کردن نزدیک به چهار سال زندان از حبس رها شدند.

مقام های امنیتی گفتند که علاءو جمالپس از رهایی از زندان طره در جنوب قاهره به سمت خانه های شان واقع در حومۀ متمول نشین پایتخت رهسپار شدند.

محمد ابراهیم وزیر داخلۀ مصر که مسوولیت ادارۀ زندان های آن کشور را نیز دارد، رهایی این دو برادر را تایید کرد، اما نگفت که چه زمانی آنان رها شدند. شماری از فعالان در قاهره گمانه زنی دارند که شاید این دو فرزند رئیس جمهور مبارک در جریان تعطیلی پایان هفتۀ گذشته رها شده باشند.

علاء و جمال یکجا با پدرشان هنوز هم به اتهام اختلاس باید محاکمه شوند، اما تاریخ آن تا حال مشخص نشده است. جدا از این همه، این دو برادر به اتهام خویش خوری و سوء استفاده از مقام نیز با محاکمه روبرو اند. قرار است استماعیه های محکمه در این موارد ماه مارچ از سرگرفته شود.

مبارک ۸۶ سالۀ بیمار در ماه فبروری ۲۰۱۱ پس از قیام های مردمی در مصر از قدرت کنار رفت. او و دو پسرش در ماه اپریل همان سال بازداشت شدند. رهایی فرزندان رئیس جمهور پیشین مصر انتظار می رفت، چون محکمۀ آن کشور روز پنجشنبه حکم رهایی آن دو را در قید ضمانت صادر کرده بود.

فرزندان مبارک به اتهام مصرف پول های دولتی برای بازسازی خانه های شخصی شان به چهار سال زندان محکوم شده بودند و شخص مبارک نیز در این قضیه به سه سال زندان محکوم شده بود.

آقای مبارک همچنان در سال ۲۰۱۲ به خاطر ناکامی برای جلوگیری از کشتار حدود ۹۰۰ مظاهره کننده در جریان قیام های ۱۸ روزۀ مردمی بر ضد حکومت به قید عمر محکوم شده بود، اما محکمۀ استیناف رئیس جمهور پیشین را از این اتهام مبرا خواند.

پسران آقای مبارک یک روز پس از چهارمین سالروز برخورد های مرگبار میان مظاهره کنندگان ضد حکومت و پولیس رها می شوند. خشونت هایی که در یک روز کم از کم ۲۳ کشته و ۹۷ زخمیبرجاگذاشت.

هر دو پسر مبارک به ویژه جمال از دید اکثر مصری ها به عنوان یکی ستون های یک خانوادۀ مستبد و یک حکومت فاسد نگریسته می شوند؛ حکومتی که به بهای فقر و بیچارگی ملت ائتلافی را با تاجران ثروتمند شکل داده بود.

اینگونه باور نیز وجود دارد که رئیس جمهور مبارک تلاش داشت تا جمال جانشین وی شود، اما هم جمال و هم حسنی مبارک این ادعا ها را رد می کنند. اما برداشت عام از مرام مبارک برای تعیین جمال به عنوان جانشین، فساد، مظالم پولیس و فقر از جمله عوامل عمدۀ محرک قیام های مردمی سال ۲۰۱۱ در مصر بود.

رهایی علاء و جمال می تواند مظاهرات بیشتر را در مصر دامن بزند و این برداشت را در میان فعالان سیکولر و لبرال قوت ببخشد که پس از اقتدار عبدالفتاح السیسی، جنرال سیاسی مصر،عناصر رژیم مبارک دوباره به صحنۀ سیاسی وارد می شوند.

XS
SM
MD
LG