لینک های دسترسی

Breaking News

ستانکزی: تروریستان از طریق شبکه‌های اجتماعی جلب و جذب می‌کنند


رئیس امنیت ملی افغانستان می‌گوید که تروریستان برضد منافع افغان‌ها از شبکه‌های مجازی استفادۀ بیشتر می‌کنند

محمدمعصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، می‌گوید که رهبری گروه‌های تروریستی "تجاوز" را از کشورهای بیرونی بر خاک افغانستان انجام می‌دهند و تروریستان برضد منافع افغان‌ها از شبکه‌های مجازی استفادۀ بیشتر می‌کنند.

آقای ستانکزی که در مراسم گرامی‌داشت از "نهم حوت – روز سرباز" در وزارت دفاع افغانستان صحبت می‌کرد، گفت، بر بنیاد تحقیقات از اتباع کشورهای مختلف که به ظن اعمال تروریستی در افغانستان بازداشت شده اند، تروریستان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مجازی، جوانان را فریب می‌دهند و آنها را جذب می‌کنند.

او افزود "واقعاً دنیا به یک دهکدۀ کوچک تبدیل شده و در این دهکدۀ کوچک از سیستم‌های که در دنیای مجازی امروز مردم را با هم ارتباط می‌دهند، به عوض اینکه از این ارتباطات دنیای مجازی به نفع انسانیت استفاده شود...از این شبکه‌ها امروز تروریست‌ها و کسانی که برضد انسانیت استند، استفادۀ بیشتر می‌کنند، به همین خاطر بیداری بیشتر نیاز است".

رئیس امنیت ملی افغانستان، تاکید کرد که شبکه‌های تروریستی در منطقه برای فریب جوانان فعالیت گسترده دارند و برای جلوگیری از نفوذ آنان، مبارزه باید از خانواده ها آغاز شود.

در سال‌های اخیر، کاربرد شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، توییتر، انستاگرام، تیلیگرام، وتس‌آپ و وایبر بیشتر در بین جوانان افغان مروج شده است.

کنش‌ها و واکنش‌ها در مورد برخی مسایل "حساس" در شبکه‌های اجتماعی به حدی بوده است که حکومت افغانستان را واداشت تا قانونی را برای پیگیری جرایم سایبری تدوین کند.

صلح و جنگ

سران حکومت افغانستان در دومین کنفرانس "پروسۀ کابل" که روز چهار شنبه در ارگ برگزار شد، تاکید کردند که پلان گفتگوهای صلح با طالبان، از موقف ضعف نه، بلکه از جایگاه قوت ارایه شد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفت، نیروهای امنیتی افغانستان در میدان جنگ نباخته اند و خطاب به قوای مسلح گفت "شهامت شما زمینۀ این را فراهم کرد که حکومت وحدت ملی با اعتبار نفس مطلق و اعتماد بر قوای امنیتی و دفاعی بتواند که پلان آیندۀ صلح را از موقف قدرت، نه از ضعف و تضرع، پیشکش کند".

رئیس جمهور غنی، هر تدبیر سیاسی در میز مذاکره را بدون قربانی نظامیان افغان بی‌فایده عنوان کرد و افزود که افغانستان میدان جنگ و سیاست را خواهد برد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان نیز گفت، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان با شرایط دشوار مواجه اند – با توجه به این که اکثریت مطلق افغان‌ها خواهان صلح اند – مبارزۀ نظامیان افغان نیز برای تأمین صلح است.

او افزود "جنگ به خاطر جنگ نیست؛ بلکه جنگی است که بر ما تحمیل شده و دفاع را مسؤولیت خود می‌دانیم و یقین داریم که در این سرزمین صلح تأمین می‌شود".

سران حکومت افغانستان، تعهد کردند که با تمام توان از نیروهای امنیتی و دفاعی حمایت می‌کنند و در راستای فراهم‌کردن سهولت‌ها و تجهیزات برای آنها تلاش خواهند کرد.

همچنان در این مراسم، به بازماندگان دوهزار و ۷۶۰ تن از منسوبین اردوی ملی، سه‌هزار و ۶۰۳ پولیس و ۱۵۱ کارمند امنیت ملی که کشته شده اند، پول نقد کمک شد که هر خانواده ده‌هزار افغانی دریافت کردند و برای هر خانوادۀ زخمیان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، پنج‌هزار افغانی توزیع شد که ۱۲هزار و ۸۸۹ تن زخمی اردو، پولیس و امنیت ملی شامل این کمک بودند.

XS
SM
MD
LG