لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: پنج شهروند امریکا پس از سال‌ها رنج و بی‌سرنوشتی به خانه بر می‌گردند


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، امروز ۱۸ سپتمبر (۲۷ سنبله) گفت که پنج شهروند "بی‌گناه" امریکا پس از سال‌ها رنج و بی سرنوشتی، به امریکا برمی‌گردند.

این پنج شهروند امریکا در معاملهٔ تبادلهٔ زندانیان میان واشنگتن و تهران، از زندان ایران رها شده اند.

قصر سفید با نشر بیانیه‌ای به نقل از جو بایدن نوشته است: "سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو شهروند دیگر که نخواستند معرفی شوند، به زودی پس از سال‌های رنج، درد و بی‌سرنوشتی متداوم، دوباره با عزیزان شان خواهند پیوست. من از شرکای مان در داخل و خارج، به شمول قطر، عمان، سویس و کوریای جنوبی، برای تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شان که با ما در کسب این نتیجه کمک کردند، ابراز امتنان می‌کنم."

رییس جمهور بایدن برای تسهیلات و تلاش‌های شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر و هیثم بن طارق، سلطان عمان، به گونهٔ ویژه سپاسگزاری کرد.

در این حال، وزارت خارجهٔ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای به نقل از انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، نگاشته که گفته است: "از روز نخست این اداره، رییس جمهور و من این را واضح کردیم که برای ما هیچ اولویتی بلندتر از مصوونیت و امنیت شهروندان امریکا در داخل و خارج نیست."

بلینکن افزوده است که تحت رهبری رییس جمهور بایدن، بیش از ۳۰ شهروند امریکا از کشورهای مختلف جهان از بند رها شده اند و این روند تا رهایی تمامی امریکایی‌ها که به ناحق زندانی شده اند، ادامه خواهد داشت.

جو بایدن گفت در حالی که "از برگشت این امریکایی‌ها تجلیل می‌کنیم امریکایی‌هایی را نیز به خاطر داریم که هنوز برنگشته اند".

او افزود: "من از رژیم ایران می‌خواهم تا در مورد اینکه با باب [رابرت] لوینسن چه اتفاقی افتاده است، معلومات کامل را ارایه کند. خانوادهٔ لوینسن سزاوار پاسخ است. امروز محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، و وزارت استخبارات ایران را تحت قانون لوینسن برای دخیل بودن شان در بازداشت‌های نادرست، تحریم می‌‌کنیم."

رابرت لوینسن، کارمند پیشین ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا یا اف بی آی از مارچ ۲۰۰۷ به اینسو در ایران زندانی است، هرچند ایران ادعا می‌کند که وی در ایران نیست.

رابرت لیونسن، مامور متقاعد اف‌بی‌آی که در ماه مارچ ۲۰۰۷ در جزیره کیش ایران ناپدید شد بیش از هر امریکایی دیگری در خارج در اسارت مانده است.

بایدن یک بار دیگر در مورد خطرات جدی سفر به ایران به امریکایی‌ها هشدار داده گفت که دارندگان پاسپورت امریکا نباید به این کشور مسافرت کنند.

رییس جمهور امریکا گفت که "ما تا اکنون ‌ده‌ها شهروند امریکا را از کشورهای مانند افغانستان، برما، هایتی، روسیه، رواندا، ونزویلا، افریقای غربی و دیگر جا ها به امریکا انتقال داده ایم و هنوز هم شمار زیادی غیرعادلانه در روسیه، ونزویلا، سوریه و دیگر‌جا‌ها نگهداشته شده اند

گروه

XS
SM
MD
LG