لینک های دسترسی

Breaking News

جناح‌های درگیر در سودان به آتش‌بس هفت روزه توافق کردند 


جناح‌های درگیر جنگ در سودان امروز دوم می (۱۲ ثور) در اصول روی آتش‌بس هفت روزه در حالی توافق کردند که درگیری‌ها در خرطوم، پایتخت سودان، آتش‌بس قبلی را مختل کرد.

وزارت خارجهٔ سودان جنوبی که در این تنش پیشنهاد میانجی‌گری داده بود، با نشر اعلامیه‌ای گفت که سلوا کییر، رییس جمهور این کشور، بر اهمیت آتش‌بس دراز مدت تاکید کرد و جناح‌های درگیر در سودان به آن توافق کردند.

این آتش بس قرار است از تاریخ چهار می آغاز و تا ۱۱ می ادامه یابد، اما با آنهم با در نظر داشت به تخطی‌ از تعهدات آتش‌بس قبلی ۲۴ ساعته و ۷۲ ساعته، واضح نیست که آیا جناح‌های درگیر آنرا رعایت کنند یا نه.

درگیری‌ها میان رهبر نظامی سودان، عبدالفتاح البرهان، و محمد حمدان داگالو، رهبر شبه نظامیان گروه واکنش حمایت سریع، پس از ماه‌ها تنش در مورد آیندهٔ‌ سیاسی و طرح ادغام نیروهای گروه واکنش حمایت سریع به اردوی ملی این کشور،‌ به تاریخ ۱۵ اپریل آغاز شد.

مقامات ملل متحد امروز گفتند که این درگیری‌ها تا اکنون سبب بیجا شدن ۱۰۰ هزار نفر در داخل و به بیرون از این کشور شده و بحران بشری در سودان به میان آورده است.

عبدالفتاح السیسی، رییس جمهور مصر گفت که قاهره برای مذاکرات میان جناح‌های درگیر در سودان حمایت فراهم خواهد کرد، اما محتاطانه عمل خواهد کرد تا در امور داخلی سودان مداخله نکند.

مقامات ملل متحد پیش از این گفته بودند که مارتین گریفیتس، رییس کمک‌های بشری ملل متحد، می‌خواهد به تاریخ دوم می از سودان دیدن کند، اما زمان این سفر هنوز تایید نشده است.

برنامهٔ غذایی جهان روز گذشته گفت که فعالیت‌هایش را در بخش‌های امنتر سودان از سر می‌گیرد. این ادارهٔ ملل متحد پس از آن فعالیت‌هایش را موقتاً در برخی از بخش‌های سودان متوقف کرد که شماری از کارمندان آن در جریان درگیری‌ها کشته شدند.

طرفین درگیر در سودان که منیحث بخش از انتقال به سوی انتخابات آزاد و ایجاد حکومت غیرنظامی به گونهٔ مشترک قدرت را به دست گرفته بودند، تا اکنون هیچ تصمیمی به عقب نشینی از موقف خویش اتخاذ نکرده اند و به نظر نمی‌رسد که هیچ جناح بر دیگری غالب شود.

در جریان درگیری‌ها در سودان تا اکنون بیش از ۵۰۰ نفر کشته و ۴۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده است.

بر اساس معلومات اتحادیهٔ داکتران سودان، در این درگیری‌ها ۴۱۱ غیرنظامی کشته و ۲۰۲۳ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG