لینک های دسترسی

Breaking News

آتش بس سرتاسری در سوریه نافذ می‌شود


گروه‌هایی که ملل متحد آنان را دهشت افگن تلقی می کند، در این توافق آتش بس شامل نیستند

به دنبال امضای توافقنامۀ آتش بس سرتاسری در سوریه که قرار است از نخستین ساعت جمعه ۳۰ دسامبر نافذ شود، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نظامیان روسی مستقر در سوریه دستور داد که حضور خود را در آن کشور کاهش دهند.

آقای پوتین توضیح نداد که به چه تعداد نظامیان روسی از سوریه خارج خواهند شد، اما گفت که روسیه به جنگ بر ضد دهشت افگنان بین المللی در سوریه و حمایت از نیروهای سوری ادامه خواهد داد.

رییس جمهور روسیه گفت که نظامیان روس حضور خود را در پایگاه هوایی لاذقیه و پایگاه بحری در شهر بندری طرطوس حفظ خواهد کرد.

توافق جدید آتش بس به هدف زمینه سازی مذاکرات برای پایان جنگ شش ساله در سوریه نایل شده است، هرچند در گذشته چندین بار چنین تلاش‌هایی به ناکامی انجامیده بود.

بر اساس توافقنامۀ آتش بس، نیروهای طرفدار حکومت سوریه و مخالفان حکومت تعهد کرده اند که از حملات به شمول حملات هوایی دست بکشند و نه هم در صدد گسترش ساحۀ زیر تصرف شان به گونۀ باشند که برای طرف مقابل زیانبار باشد.

ترکیه نیز از این توافق استقبال کرده و گفته است که گروه‌هایی که از دید شورای امنیت سازمان ملل متحد دهشت افگن تلقی می‌شوند، در این آتش بس شامل نیستند. ظاهراً اشارۀ ترکیه به گروه دولت اسلامی و جنبش فتح الشام مرتبط با القاعده است که در سوریه می‌جنگند.

روسیه و ترکیه که میانجی این توافق آتش بس اند، وضعیت را در سوریه از نزدیک زیر نظر خواهند داشت. روسیه متحد قوی بشار الاسد رئیس جمهور سوریه بوده و ترکیه پشتیبان مخالفان حکومت سوریه است.

XS
SM
MD
LG