لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: اگر نیاز باشد، آمادۀ اقدامات بیشتر علیه سوریه استیم


شورای امنیت ملل متحد، به روز جمعه، با برگزاری یک نشست فوری، راجع به حملۀ راکتی امریکا بر یک پایگاه هوایی سوریه، به بحث پرداخت.

واشنگتن دلیل آن حمله را، استفادۀ رژیم اسد از تسلیحات کیمیاوی علیه غیر نظامیان در آن کشور خواند که در حدود ۱۰۰ غیرنظامی را هلاک کرد. اتهامی که حکومت سوریه آنرا رد میکند. امریکا میگوید اگر ضرورت بیافتد، آمادۀ اقدامات بیشتری علیه سوریه میباشد.

نیکی هیلی نمایندۀ ایالات متحده در سازمان ملل متحد و نمایندۀ دایمی بریتانیا در آن سازمان، حمله ایالات متحده را بریک پایگاه هوایی سوریه توجیه کردند.

این دو مقام همچنان حمایت روسیه از بشار اسد رئیس جمهور سوریه را مورد انتقاد قرار دادند. متیوریکرافت نمایندۀ دایمی بریتانیا در ملل متحد گفت که حمایت روسیه اسد را قوت بخشیده است. آقای ریکرافت گفت که "اگر روسیه هفت بار دیدگاه های سایر اعضای شورای امنیت را ویتو نمیکرد، اسد اکنون با تعزیرات مواجه بوده و به عدالت کشانیده میشد."

نیکی هیلی نمایندۀ ایالات متحده در ملل متحد ضمن دفاع از این اقدام ایالات متحده، گفت که کشورش یک گام بسیار سنجیده را درشام پنجشنبه برداشت. او حمایت روسیه از اسد را مورد انتقاد شدید قرار داد.

خانم هیلی در سخنانش به شورای امنیت ملل متحد، از اقدام کشورش در برابر سوریه دفاع کرد و افزود که اگر ضرورت بیافتد، ایالات متحده آمادۀ اقدامات بیشتر علیه سوریه میباشد.

دونالد ترمپ رئيس جمهور ایالات متحده دلایل تصمیمش پیرامون راه اندازی حمله علیۀ حکومت سوریه را توضح داده گفت که تلاش های قبلی نتیجۀ در قبال نداشته است.

ولادیمیر سفرونکوف، سفیر روسیه در ملل متحد گفت که عواقب حملات ایالات متحده به ثبات بین المللی و منطقه می تواند بسیار جدی باشد.

ولادیمیرسفرونکوف، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، که از حملۀ راکتی امریکا بر سوریه ناراضی بود، گفت "ما از ایالات متحده میخواهیم تا به گونۀ فوری اقدامات خصومتبار خود را متوقف کرده و با تلاش های بپیوندد که برای یک حل و فصل سیاسی در سوریه جریان دارد و برای مبارزه با تهدید تروریزم کار نماید."

از جانب دیگر، حسن روحانی رئيس جمهور ایران امروز شنبه خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت یاب بین المللی برای تحقیق حمله تسیلحات کیمیایی در شهر شمالی سوریه گردید. اما تأکید ورزید که مسئولیت این گونه کمیته، نباید به دوش امریکا باشد.

معاون سفیر سوریه در سازمان ملل متحد استفاده از سلاح کیمیایی توسط دولت سوریه را تکذیب کرد و حملۀ ایالات متحده در این کشور را محکوم نمود. او از ایالات متحده خواست تا این اقدام خصومتبار را متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG