لینک های دسترسی

Breaking News

اعمار یک پایگاه تمرینات نظامی بین المللی درتاجکستان


اعمار یک پایگاه تمرینات نظامی بین المللی درتاجکستان

مسؤولین گارد ملی تاجکستان وسفیر ایالات متحده امریکا پایگاه بین المللی تمرینات نظامی را صبح امروز(پنجشنبه) در منطقه قرتاغ تاجکستان تهداب گذاری نمودند.

این پایگاه با هزینه کامل ١۰ میلیون دالر اعمار خواهد که سه میلیون و یکصد هزار دالر آن توسط قوماندانی مرکزی امریکا تمویل خواهد شد.

پایگاه بین المللی قرتاغ ظرفیت پذیرش٣۰۰ تن نظامی را برای تمرین دارد.

به گفته جنرال رجب علی رحمان علی، قوماندان گارد ملی تاجکستان مساحت عمومی این پایگاه تعلیمی ٢۰۰ هکتار است که مطابق به معیارهای جهانی اعمار می شود وبا تسهیلات لازم تجهیزات عصری مجهز خواهد بود.

اعمار یک پایگاه تمرینات نظامی بین المللی درتاجکستان
اعمار یک پایگاه تمرینات نظامی بین المللی درتاجکستان

جنرال رحمان علی گفت هدف اعمار این مرکز تعلیمی نظامی آماده نمودن متخصصان مسلکی دربخش های مبارزه علیه دهشت افگنی، قاچاق موادمخدر واختطاف است.

کنت گراس، سفیر ایالات متحده امریکا در مراسم آغاز ساختمان پایگاه گفت "امریکا با تاجیکستان درقمست امنیت ملی و مبارزه با مواد مخدر همکاری نزدیک میکند."

سفیر امریکا در تاجیکستان گفت کشورش به مرکز بین‌المللی تعلیمی تجهیزات عصری فنی ارسال کرده و افسران امریکایی برای نظامیان تاجک دوره‌ های آموزشی برگزار خواهند کرد.

اعمار یک پایگاه تمرینات نظامی بین المللی درتاجکستان
اعمار یک پایگاه تمرینات نظامی بین المللی درتاجکستان

تلاشهای امریکا برای کمک به نظامیان تاجیک در حالیست که اخیراً یک شرکت ساختمانی- انجینری(KBR) که تأمین کننده اصلی اردوی امریکا است، درمزایده اعمار پایگاه نظامی پیروز‌ آمده است. قرار شده است که این پایگاه در تاجکستان در مدت سه سال آینده تکمیل شود.

در همین حال، جنرال رحمانعلی، قوماندان گارد ملی تاجکستان در پاسخ به پرسش رادیو آشنای صدای امریکا در مورد اینکه "آیا نیروهای افغانستان هم میتوانند در این پایگاه تمرین کنند؟" گفت "با فعال شدن این مرکز ممکن است که در آسیای مرکزی زمینه همکاری بین کشورها فراهم شود، ما آماده ایم برای کمک به قوت های مسلح جمهوری اسلامی افغانستان کمک نماییم."

کنت گراس در مراسم آغاز بنیاد مرکز ملی مبارزه با دهشت‌ افکنی تاجکستان در پاسخ به سؤال خبرنگاران که آیا امریکا در آینده در این کشور پایگاه نظامی خود را اعمار میکند یا نه گفت "امریکا در تاجکستان هیچ نوع پایگاهی نمیسازد و این پایگاه آموزشی را برای نهادهای امنیتی تاجکستان در امر مبارزه با دهشت‌افکنی، مواد مخدر و دیگر جنایات سازمان یافته، اعمار میکند."

همکاریهای امریکا و تاجیکستان در امر تقویت نیروهای قدرتی و تحکیم مرز مشترک این کشور با افغانستان، در حال گسترش است.

هفته گذشته معاون وزیر خارجه امریکا در مراسم افتتاح یک مرکز دیدبان مرزی در مرز تاجکستان و افغانستان که با هزینه بیش از یک میلیون دالر سرمایه دولت امریکا انجام شده است، شرکت کرد.

تنها در سال جاری کمکهای مالی امریکا به مرزبانان تاجک دو میلیون دالر بوده است. در چهار سال اخیر کمکهای امریکا به مرزبانان تاجک ١۶ میلیون دالر بوده است.

XS
SM
MD
LG