لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان از بازگشایی پوهنتون‌های دولتی خبر دادند 


وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان می‌گوید که روند تدریس در پوهنتون‌های ولایات گرمسیر به تاریخ ۱۳ دلو و در ولایات سردسیر به تاریخ هفتم ماه حوت سال جاری آغاز می‌شود.

مولوی عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در یک پیام ویدیویی گفت که امتحان سمستر اخیر سال تحصیلی به تاریخ هفتم ماه حوت آغاز و تا اخیر ماه ادامه خواهد داشت، اما پیش از آن روند تدریس برای سه هفته جریان خواهد داشت.

به همین ترتیب، به گفتۀ آقای حقانی، روند اخذ امتحان سمستر اخیر در ولایات سردسیر به تاریخ اول ماه حمل سال آینده آغاز و تا ۲۵ این ماه دوام خواهد داشت.

محصلین ولایات سردسیر نیز پیش از امتحان برای سه هفته تدریس خواهند شد.

اما آقای حقانی در مورد این که آیا دختران و زنان نیز می‌توانند به تحصیلات شان در پوهنتون‌های دولتی ادامه دهند یا نه، معلومات ارایه نکرد.

پیش از این، حکومت طالبان گفته بودند که صنوف درسی دختران و پسران در پوهنتون‌ها باید از هم جدا باشد.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، محدودیت های گسترده را بر افغان‌ها، به ویژه بر زنان وضع کرده اند.

مکاتب متوسطه و لیسه در اکثر ولایات به روی دختران مسدود باقی مانده است و زنان به استثنا سکتور صحت و معارف، از رفتن به وظیفه منع شده اند. این گروه همچنان بر مسافرت زنان، بدون داشتن محرم نیز محدودیت وضع کرده است.

جامعۀ جهانی به ویژه غرب و ملل متحد همواره طالبان را ترغیب کرده اند تا به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها احترام گذشته و نیز حکومت فراگیر و همه‌شمول را شکل دهند.

XS
SM
MD
LG