لینک های دسترسی

Breaking News

ستانکزی: انجماد دارایی‌های افغانستان بر مردم تاثیر می‌گذارد نه بر طالبان 


مقامات بلند پایهٔ طالبان امروز ۱۸ دسمبر (۲۷ قوس) برای مبارزه با بحران اقتصادی روز افزون خواهان کمک‌های بین المللی شدند.

شیر محمد عباس ستانکزی، معاون وزارت خارجهٔ طالبان در نشستی که به مناسبت روز بین المللی مهاجرت ملل متحد برگزار شده بود گفت که مسوولیت بحران اقتصادی و هراس از مهاجرت‌های دسته‌جمعی افغانستان به ایالات متحده برمی‌گردد؛ کشوری که میلیارد‌ها دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان را راکد کرده است.

این مقام طالبان در خطاب به نمایندگان سازمان بین المللی مهاجرت، کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان و سازمان مهاجرین ملل متحد گفت که این انجماد بر طالبان نه بلکه بر مردم عام تاثیر می‌گذارد.

ادرات ملل متحد تخمین کرده اند که میلیون‌ها افغان در جریان فصل زمستان به کمک‌های فوری نیاز خواهند داشت؛ کمک‌های که به دلیل عدم تمایل کشورهای جهان برای تعامل مستقیم با طالبان و قسماً روی نگرانی‌ها پیرامون حقوق زنان و تشکیل حکومت همه‌شمول، متوقف شده است.

عباس ستانکزی افزود که اگر وضعیت سیاسی و اقتصادی تغییر نکند، مهاجرت‌های بیشتری صورت خواهد گرفت.

در این حال، تامس وست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که دپلوماسی واشنگتن در قبال طالبان واضح بوده، اما افزوده است که رسیدگی به مردم افغانستان در محراق توجهٔ همه قرار خواهد داشت.

آقای وست این سخنان را امروز در حالی ابراز داشت که قرار است فردا در نشست سازمان همکاری های اسلامی در مورد بحران اقتصادی افغانستان، در اسلام‌آباد اشتراک کند.

تامس وست، پس از ورود اش به اسلام آباد، ضمناً بر همکاری با نهادهای امداد رسان به افغانستان تاکید کرد.

آقای وست در یک تویت نگاشته است که واشنگتن به دپلوماسی واضح خود با طالبان در مورد حقوق بشر، تروریزم و دسترسی به تعلیم، در میان دیگر موضوعات ادامه می‌دهد.

این در حالی است که قصر سفید هفتهٔ گذشته گفت که برای رهایی پول‌‌های منجمد شدهٔ افغانستان هیچ طرحی وجود ندارد.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفت که این پول‌ها به دلایل متعدد، غیرقابل دسترس باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG