لینک های دسترسی

Breaking News

دیده بان حقوق بشر: طالبان در برخی ولایات دست به اخراج مردم زده اند


دیده‌بان حقوق بشر حکومت طالبان را متهم کرده است که اقلیت‌های مذهبی و کارمندان حکومت پیشین را در حد اقل پنج ولایت از خانه‌ها و ساحات شان به گونهٔ اجباری متواری کرده اند.

در بیانیه این گروه که روز جمعه ۲۲ اکتوبر (۳۰ میزان‌) نشر شد، آمده است که طالبان در ولایات قندهار، هلمند، ارزگان، دایکندی و بلخ مردم را که بیشتر شان اقلیت هزاره و کارمندان دولت پیشین اند از خانه‌هایشان اخراج کرده تا خانه و زمین شانرا به جنگجویان خود توزیع کنند.

در اوایل ماه اکتوبر سال جاری، طالبان و شبه نظامیان وابسته به آنان صدها خانواده را از ولایت جنوبی هلمند و ولایت شمالی بلخ به زور بیرون کردند. پیش از این چنین اخراج‌های اجباری در ولایات دایکندی، ارزگان و قندهار نیز انجام شده بود.

پتریشیا گوسمن، معاون بخش آسیا دیده بان حقوق بشر می‌گوید: "طالبان هزاره ها و سایرین را بر اساس قومیت یا عقاید سیاسی به اجبار بیرون می‌کنند تا به حامیان طالبان پاداش دهند. این اخراج ها که با تهدید به زور و بدون هیچ گونه روند قانونی انجام می‌شود، سوی استفاده جدی است که مجازات جمعی پنداشته می‌شود."

بیشترین اخراج‌ها در ۱۵ روستای ولایات دایکندی و ارزگان رخ داده است، جایی که طالبان در ماه سپتمبر کم از کم ۲۸۰۰ نفر از ساکنان هزاره این روستا ها را بیرون کردند.

یکی از ساکنان سابق این روستا‌ها گفته است:"پس از تسلط طالبان، ما نامه‌ای از طالبان دریافت کردیم که به ما اطلاع داده بود که باید خانه های خود را ترک کنیم زیرا زمین [این خانه ها] مورد اختلاف است. چند نماینده برای تحقیقات به مقام ولسوالی رفتند، اما حدود پنج نفر آنان بازداشت شدند."

دیده بان حقوق بشر تایید کرده نمی‌تواند که آیا بازداشت شدگان آزاد شده اند یا خیر.

پس از پوشش خبری از سوی رسانه ها، مقامات طالبان در کابل دستور تخلیه برخی از روستاهای دایکندی را پس گرفتند، اما تا ۲۰ اکتوبر، هیچ ساکنی به آنجا بازنگشته بود.
در بیانیه گروه دیدبان حقوق بشر همچنین آمده است که طالبان به مردم زمان کمی برای خروج داده اند. در این بیانیه به نقل از یک تحلیلگر سیاسی پیشین سازمان ملل متحد که نامش فاش نشده، آمده است که طالبان به ساکنان هشدار داده اند که اگر آنجا را ترک نکنند، مسوول عواقب خود شان خواهند بود.

طالبان قبلاً گفته بودند که این اقدام بر اساس "حکم محکمه" صورت گرفته است. اما تاکنون در مورد این گزارش تازهٔ دیدبان حقوق بشر اظهار نظری نکرده اند.

در همین حال چندی قبل صدها تن از باشندگان ساحهٔ فرقهٔ کهنه (زړه فرقه) ولایت قندهار پس از آن دست به تظاهرات زدند که به گفتهٔ آنان گروه طالبان تلاش کردند آنان را از این ساحه بیرون کنند.

باشندگان این ساحه که مسکونه‌های دولتی در آن موقعیت دارد گفته اند که گروه طالبان به آنان دستور داده اند که این ساحه را به جنگجویان آن گروه تسلیم دهند.

به گفتهٔ باشندگان محلی بیش از ۱۰ هزار نفر در این محله زندگی می‌کنند که اکثر شان بیوه‌ها یا همسران نظامیانی اند که در جریان ۲۰ سال گذشته یا در جریان وظیفه جان باخته یا هم زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG