لینک های دسترسی

Breaking News

کمیته مصوونیت خبرنگاران: طالبان به قضایای خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی کنند


کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران افغان از عدم رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران از سوی طالبان انتقاد کرده و خواستار توجه در این زمینه شده است.

این کمیته ناوقت روز یکشنبه ۱۷ اکتوبر (۲۵ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در دو ماه گذشته افراد طالبان چندین بار با خبرنگاران برخورد خشونت‌بار داشته اند، اما تا کنون به این قضایا رسیدگی نشده است.

این نهاد حامی خبرنگاران گفته است که به منظور پی‌گیری و چگونگی این قضایا، تلاش کرده است، اما مقامات طالبان "به جز چند قضیه معدود" در این مورد پاسخ ارایه نکرده اند.

کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران افغان از رهبری طالبان خواسته است که در ارتباط به این قضایا با آنان همکاری کنند تا خبرنگاران بتوانند به گونۀ بی‌طرفانه به کار شان ادامه دهند.

طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

پیش از این انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان گفته بود خبرنگارانی که در هفته‌های اخیر اعتراضات زنان را در کابل زیر پوشش خبری قرار دادند، توسط جنگجویان طالبان تهدید و لت و کوب شدند.

این انجمن گفت که پس از مسلط شدن طالبان، ۱۴ خبرنگار در شهر کابل توسط طالبان توقیف و لت و کوب شده اند.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، فعالیت رسانه‌ها در این کشور محدود شده و نیز کار خبرنگاری با مشکلات بیشتر مواجه شده است.

یک خبرنگار افغان که نخواست نامش به دلیل تهدیدهای امنیتی فاش شود، به صدای امریکا گفت که آنان حال حاضر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

او افزود: "کار خبرنگاری نسبت به گذشته دشوار شده است. بدون اجازه طالبان از سطح شهر تصویر گرفته نمی‌توانیم، چند باری که با شهروندان در شهر مصاحبه گرفتیم، افراد طالبان مانع ما شدند و حتا خواستند که برای مدتی کوتاهی زندانی ما کنند."

این خبرنگار افغان افزود که در حال حاضر بسیاری خبرنگاران به گونۀ آزاد نمی‌توانند اطلاعات جمع‌آوری کنند.

این در حالی است که روزنامه اطلاعات روز به تاریخ نهم سپتمبر (۱۸ سنبله) از بازداشت و لت و کوب پنج گزارشگر خود توسط طالبان خبر داد که دو تن آنان پس لت و کوب آزاد شدند.

اطلاعات روز گفته بود که تقی دریابی و نعمت الله نقدی با "شلاق و کیبل" توسط جنگجویان طالبان لت و کوب شدند.

ذکی دریابی، ویراستار روزنامهٔ اطلاعات روز در یک تویت تصاویر دو خبرنگار این روزنامه که توسط طالبان به شدت لت و کوب شده بودند، نشر کرده و گفت که "تاریخ افغانستان نخستین روز اعلام کابینه طالبان و این تصویر را فراموش نخواهد کرد."

XS
SM
MD
LG