لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: بر شهرها حمله می‌کنیم، اما با احتیاط


ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، با ارسال اعلامیه‌ای به رسانه‌ها، گزارش‌هایی را نادرست خوانده که به نقل از وی گفته شده است که طالبان به دلیل نگرانی از تلفات افراد ملکی، پس از این حملات انتحاری را در شهرها انجام نمی‌دهند.

سخنگوی طالبان در اعلامیه گفته است که نیویارک تایمز از مصاحبۀ وی تعبیر نادرست کرده و یا هم سخنان وی را قصداً تحریف کرده است.

مجاهد گفته است: "خبرنگار نیوریارک تایمز پرسید که چرا پس از عید در کابل یا شهر دیگر، مجاهدین حملات بزرگ فدایی [انتحاری] را انجام نداده اند؟ پاسخ داده شد که عملیات در شهرها زمان‌گیر است، مجاهدین احتیاط زیاد می‌کنند و تلاش دارند که اهداف با دقت شناسایی شوند تا در عملیات به مردم ملکی آسیب نرسد. به همین دلیل اجرای عملیات در شهرها به زمان نیاز دارد و با عجله نمی‌توان انجام داد. انشاالله با تشخیص اهداف، این گونه عملیات انجام خواهد شد".

روزنامۀ نیوریارک تایمز روز چهارشنبه به نقل از مقامات افغان و طالبان گزارش داد که طالبان به دلیل نگرانی از تلفات افراد ملکی، در ساحات غیر نظامی حملات انتحاری را انجام نمی‌دهند.

این روزنامه نوشته که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در مصاحبه‌ای تیلفونی گفته است که به افراد آن گروه فرمان داده شده تا حملات انتحاری را در شهرها که ممکن به تلفات غیرنظامیان منجر شود، متوقف سازند.

این روزنامه امریکایی، از قول شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، نوشته است که حملات انتحاری در شهرها کاهش یافته، اما به کلی توقف نیافته است.

این در حالی است که محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، روز چهارشنبه در نشستی در کابل گفت که پس از آتش‌بس روزهای عید، در مورد ارزیابی و مدیریت آتش‌بس با والیان ۳۴ ولایت صحبت کرده و ارزیابی والیان این بود که در فضای سیاسی ۲۳ ولایت تغییراتی رونما شده و وضعیت بهبود یافته است.

آقای غنی، همچنان گفت که پس از آتش‌بس در دو ولایت هیچ پیشرفتی صورت نگرفته و در ۹ ولایت دیگر هم تهدیدات امنیتی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG