لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: آشوبگران پاکستانی موتری را به آتش کشیدند که از افغانستان به هند میوه انتقال می‌داد 


عکس: آرشیف

دفتر عبدالغنی برادر، معاون مسایل اقتصادی ریاست الوزای طالبان امروز ۲۸ اگست (ششم سنبله) گفت که "آشوب‌گران" پاکستانی یک موتر باربری را در بلوچستان به آتش‌کشیدند که از افغانستان به هند انجیر انتقال می‌داد.

عبدالله عزام، سکرتر خاص معاونیت اقتصاد ریاست الوزاری حکومت طالبان، در رسانۀ اجتماعی ایکس نگاشته است که در این موتر به ارزش ۳۰۰ هزار دالر انجیر بار بود.

به گفتۀ او "آشوب‌گران محلی" در ساحۀ لورالایی بلوچستان این موتر را به آتش کشیدند.

او در یک تویت نگاشته است: "تحت هیچ شرایطی این قابل پذیرش نیست و اگر پاکستان نیت نیک برای تقویت تجارت و ترانزیت میان دو کشور دارد، باید از چنین واقعات جلوگیری کند."

مقامات پاکستانی تا اکنون در این خصوص اظهار نظر نکرده اند. اما عزام گفته است که این چنین "اقدامات شنیع جرایم جدی" به روابط تجارتی و ترانزیتی میان دو کشور شدیداً زیان خواهد رساند.

مقامات پولیس و شبه‌نظامی محلی پاکستان این ادعای طالبان افغان را رد کرده و گفته‌اند که چنین واقعه‌ای در این ساحه رخ نداده است.

بر اساس معلومات رسانه‌های پاکستانی، جادۀ لورالایی به دلیل تظاهرات باشندگان محلی علیه افزایش نرخ برق، مسدود بود.

شهروندان پاکستان از چند روز به اینسو در اعتراض به بلند رفتن نرخ برق دست به تظاهرات زده اند.

با وجود اقدامات و سال‌ها کار و تعهد، افغانستان همواره با پاکستان مشکلات ترانزیتی داشته است و مقامات افغان در گذشته جانب پاکستان را به عدم وفاداری به تعهدات شان متهم می‌کرده اند.

تاجران افغان در گذشته از عدم توجه حکومت پاکستان و توقف دراز مدت کالای تجارتی افغانستان در پاکستان شکایت داشتند، اما این نخستین بار است که اموال تجارتی افغانستان در پاکستان به آتش کشیده می شود.

حکومت طالبان تا اکنون نگفته اند که اقدامات بعدی آنان در این خصوص با جانب پاکستان چه خواهد بود.

این درحالی است که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، امروز گفت که کمپنی‌های پامیر کولا، روز گذشته صادرات تولیدات خود را به فرانسه و ترکیه آغاز کرد.

او در صفحۀ ایکس‌اش نگاشته است که نوشابه‌ها، آب میوه و سایر تولیدات شامل این صادرات است.

گروه

XS
SM
MD
LG