لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: شش تندور‌داعش را در یک حمله‌ٔ شبانه کشتیم


تندروان مظنون داعش در افغانستان (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

یک سخنگوی طالبان روز سه‌شنبه چهارم اپریل (۱۵ حمل) ادعا کرد که جنگجویان این گروه در جریان عملیات شبانه شش عضو شاخهٔ خراسان گروه داعش را در ولایت بلخ کشتند.

محمد آصف وزیری، سخنگوی قوماندانی امنیهٔ طالبان برای ولایت بلخ،‌گفته است که این عملیات ناوقت دوشنبه شب به وقت محل انجام شد. به گفتهٔ‌ وزیری، جنگجویان طالبان مخفیگاه تندروان شاخهٔ خراسان داعش را در ولسوالی نهر شاهی ولایت بلخ هدف قرار دادند که در اثر آن، شش عضو داعش کشته شدند.

پیش از این، شاخهٔ خراسان داعش مسوولیت انفجار در داخل ساختمان ولایت بلخ را بر عهده گرفته بود که در اثر آن سه نفر، به شمول داوود مزمل، والی طالبان برای این ولایت، کشته شدند.

پس از آنکه طالبان در اگست ۲۰۲۱ بار دیگر بر افغانستان مسلط شدند، شاخهٔ خراسان داعش به مثابهٔ یک رقیب جدی این گروه در برخی از ولایت این کشور تبدیل شده است. تندروان شاخهٔ خراسان داعش پس از تسلط مجدد طالبان حملات شان را افزایش داده اند و علاوه طالبان، غیر نظامیان، به خصوص اقلیت مذهبی شیعه، را نیز هدف حملات مرگبار قرار داده اند.

طالبان پس از مسلط شدن بر افغانستان، همواره ادعا کرده اند که شاخۀ خراسان گروه داعش در این کشور را از بین برده و آنان در افغانستان حضور "فزیکی و علنی" ندارد، اما این گروه در یک‌ونیم سال گذشته، مسوولیت مرگبارترین حملات را در ولایت‌های مختلف افغانستان از جمله کابل بر عهده گرفته است که در اثر آن، صدها غیرنظامی در سفارت‌خانه‌ها، مساجد، مکاتب و سایر اماکن عامه کشته و زخمی شده اند.

مقام‌های ارشد نظامی و استخباراتی امریکا ماه گذشته در کانگرس ایالات متحده هشدار دادند که شاخۀ خراسان داعش که در افغانستان فعالیت دارد،‌ در صدد حمله بر اهداف ایالات متحده و یا متحدین غربی آن است.

مایکل کوریلا، فرمانده قوماندانی مرکزی ایالات متحده، در اوایل ماه مارچ به قانونگذاران امریکایی گفت که شاخه خراسان گروه داعش که در افغانستان حضور دارد، تا شش ماه دیگر خواهد توانست به منافع امریکا و دیگر کشورهای غربی در خارج از افغانستان حمله کند.

پیش از این،‌جنرال اسکات بریر، رییس استخبارات نظامی ایالات متحده،‌ نیز در اواخر ماه فبروری در مورد توانایی شاخۀ خراسان داعش به اعضای کانگرس ایالات متحده گفته بود که این گروه منتظر زمان است تا بر غرب حمله کند.

در همین حال، سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه نیز از افزایش فعالیت تندروان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که خطر نفوذ گروه‌های دهشت‌افگن از خاک افغانستان به کشورهای عضو این سازمان وجود دارد.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، روز دوشنبه سوم اپریل (۱۴ حمل) ادعا کرد داعش در افغانستان سرکوب شده و تاکید کرد که حملات این گروه تا یک‌ونیم درصد مشکل امنیتی در این کشور ایجاد کرده است.

او تاکید کرده است که در مقایسه با سال‌های گذشته که داعش در چند ولایت فعال بود، اکنون "یک وجب قلمرو نیز در اختیار این گروه نیست".

XS
SM
MD
LG