لینک های دسترسی

Breaking News

کشت، تولید و مصرف مروانا در تایلند قانونی شد


کشت و تولید مروانا در تایلند سر از روز پنجشنبه نهم جون (۱۹ جوزا) قانونی شد و رویای یک نسل سالمند آن کشور که مروانا و چرس دود می‌کنند و در صدد چنین روزی بودند، تحقق یافت، اما مردم ترغیب شده اند که از مصرف این مادۀ نشه‌آور دوری جویند.

ادارۀ مواد خوراکی و دوایی تایلند گیاه شاهدانه را که چرس و مروانا مشتقات آن است، از فهرست مخدرات حذف کرد و اکنون وزارت صحت تایلند در نظر دارد که سر از روز جمعه، یک میلیون جوانۀ گیاه شاهدانه را به مردم توزیع کند.

با این حساب، تایلند نخستین کشور آسیایی است که در آن مصرف طبی و صنعتی مروانا قانونی و غیرجرمی پنداشته می‌شود. پیش از این یوروگوای و کانادا مصرف تفریحی مروانا را قانونمند ساخته بودند.

مصرف کنندگان و طرفداران قانونمند شدن مصرف مروانا در تایلند، روز پنجشنبه پشت در دکان‌هایی صف کشیدند که در آن این ماده فروخته می‌شود. مروانا با نام‌های کانابیس و گنجه نیز در تایلند مشهور است، کشوریکه به خاطر داشتن مشتقات و اشکال مختلف کانابیس شهرت دارد.

با اینحال، حکومت تایلند مصرف کنندگان را ترغیب کرده است که از مصرف بیجا و بی‌مورد مروانا دوری جویند. حکومت هشدار داده است که کسانیکه فقط برای سرگرمی و شوق در اماکن عامه چرس دود می‌کنند، مزاحم پنداشته شده و تا سه ماه زندان و ۷۸۰ دالر جریمۀ نقدی خواهند شد.

هدف عمده و اساسی تایلند از قانونمند ساختن مصرف کشت، تولید و مصرف مروانا در آن کشور این است تا در بازار مصرف طبی این ماده جای پا داشته باشد و عواید ملی بلند برود. این کشور با داشتن اقلیم استوایی، محیط مناسب برای کشت کانابیس بوده و این ماده پای هزاران گردشگر مشتاق دود کردن مروانا را به تایلند کشانده است.

انوتین پارنویراکول، وزیر صحت تایلند گفت: "باید بدانیم که چگونه کانابیس مصرف کنیم. اگر آگاهی درست داشته باشیم، کانابیس مثل طلا است، چیزی ارزشمند که باید آن را ترویج کنیم."

با تصمیم جدید حکومت تایلند، حدود ۴۰۰۰ نفر که به خاطر جرایم مرتبط به کانابیس در آن کشور زندانی اند، از حبس رها خواهند شد و نیز کانابیس ضبط شده از نزد آنان دوباره برایشان داده خواهد شد.

شماری از قانونگذاران تایلندی تاکید دارند که قانون کانابیس در آن کشور باید به گونه‌ای تدوین شود که این صنعت، مانند صنعت تولید مشروبات الکولی آن کشور، در انحصار چند شرکت معدود نباشد.

XS
SM
MD
LG