لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیهٔ افریقا به عضویت دایمی جی-۲۰ پذیرفته شد


نرندرا مودی، صدراعظم هند، منتظر استقبال از رهبری جی-۲۰ یا بیشت اقتصادی عمدهٔ جهان در دهلی جدید، پایتخت کشورش است

نرندرا مودی، صدراعظم هند، روز شنبه نهم سپتمبر (۱۸ سنبله) گفت عضویت دایمی جی-۲۰ یا بیست اقتصاد عمدهٔ جهان به اتحادیهٔ افریقا اعطا شد.

این اظهارات صدراعظم مودی در حاشیهٔ نشست سران جی-۲۰ در دهلی جدید، پایتخت هند، بیان شد.

اتحادیهٔ افریقا در حالی به عضویت جی-۲۰ پذیرفته شده است که کشور‌های بزرگ جهان بر سر مسایل عمده از جمله تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین اختلاف نظر دارند.

اما اکثر اعضای جی-۲۰ از اعطای عضویت دایمی اتحادیه افریقا حمایت گسترده کردند. پس از اتحادیهٔ اروپا، اتحادیهٔ افریقا دومین بلاک بزرگ منطقه‌ای است که به عضویت این گروه پذیرفته شده است.پیش از این، افریقای جنوبی یگانه کشور در قارهٔ افریقا عضویت جی-۲۰ را داشت.

غزالی عثمانی، رییس کنونی اتحادیهٔ افریقا، ضمن استقبال از پذیرفته شدن اتحادیهٔ افریقا به جی-۲۰ گفت که ''این روز نه تنها برای من، بلکه برای همه [کشور‌ها] در افریقا یک روز بزرگ است."

اتحادیهٔ افریقا ۵۵ عضو دارد و شش عضو آن که توسط نظامیان رهبری می‌شود، به حالت تعلیق در‌آمده است. قارهٔ افریقا که ۱.۴ میلیارد جمعیت دارد، مجموعهٔ عاید خالص این قاره به سه ترلیون دالر در سال می‌رسد.

پیش از این، جی-۲۰ شامل ۱۰ کشور و اتحادیه اروپا بود که ۸۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می داد و افریقای جنوبی یگانه کشور عضو این قارهٔ افریقا بود.

مودی در نشست سران جی-۲۰ خطاب به سران این گروه گفت که آنان باید برای مشکلات گسترده در سطح جهان راه‌ حل‌های عملی جستجو کنند، مشکلاتی که منشای آن نوسانات اقتصادی در کشور‌های مختلف جهان است. به گفتهٔ صدراعظم هند، این چالش‌های اقتصادی کشور‌های غربی و شرق را منقسم می‌کند.

مودی همچنین گفت که جی-۲۰ به سایر مسایل از جمله مبارزه با تروریزم، امنیت سایبری، صحت و امنیت آب رسیدگی کند.

در حالی که بیشتر کشور‌های جهان بر تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین تمرکز دارند، هند در نشست سران جی-۲۰ تلاش دارد تا توجه بیشتری را به نیازهای کشورهای در حال توسعه جلب کند.

صدراعظم هند در جریان سخنرانی‌اش در نشست سران جی-۲۰ به تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین اشاره کرد، اما در این سخنرانی از کشور‌هایی که در جنگ اوکراین دخیل اند، نام نبرد.

گروه

XS
SM
MD
LG