لینک های دسترسی

Breaking News

نرخ یک دالر در بازار ارز کابل به ۸۸ افغانی کاهش یافت


افزایش دالر در بانک مرکزی و بازارهای افغانستان در چند روز اخیر سبب بلند رفتن ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی شده است.

یک دالر امریکایی امروز شنبه پنجم فبروری (۱۶ دلو) در سرای شهزاده در مقابل حدود ۸۸ افغانی تبادله می‌شد.

حاجی عبدالرحمن زیرک ، سخنگوی انجمن صرافان سرای شهزاده به صدای امریکا گفت که یکی از دلایل افزایش ارزش افغانی در برابر دالر، افزایش دالر در بازارهای افغانستان است.

آقای زیرک گفت: "در بازار دالر است، فراوان است. تقاضای تجار و شهروندان برای دالر تا حدودی تامین شده است و دلیل آن افزایش بسته های کمک های بشردوستانه است."

این بالاترین نرخ افغانی در برابر دالر در شش ماه گذشته است. روز جمعه یک دالر در مقابل ۹۴ افغانی تبادله می‌شد، و یک هفته پیش نرخ یک دالر حدود ۱۰۴ افغانی بود.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان گفت که د افغانستان بانک توانایی کامل تبدیل افغانی به دالر را دارد، اما تاکنون هیچ بانکی به این بانک تماس نگرفته است.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد به خبرگزاری رویترز گفته است که این سازمان برای کمک به بحران بشری در افغانستان ۱۳۵ میلیون دالر به کابل انتقال داده است، اما بنابر اعمال محدودیت‌ ها در داد و ستد ارزهای خارجی از طرف طالبان، نتوانسته اند از این پول‌ها استفاده کنند.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP) در افغانستان، روز پنجشنبه سوم فبروری در یک کنفرانس خبری گفت که ملل متحد براساس تعهد طالبان که گفته بودند پول‌های دالر را به افغانی تبادله می‌کنند، ۱۳۵ میلیون دالر را به بانک بین المللی افغانستان (AIB) انتقال داده، اما تا کنون د افغانستان بانک این کار را نکرده است.

آقای الدرداری گفت که برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP) نیز ۳۰ میلیون دالر در بانک بین المللی افغانستان (AIB) دارد که هنوز نتوانسته آن را به افغانی تبدیل کند.

دولت طالبان در ۱۱ عقرب سال جاری معاملات با ارزهای خارجی را ممنوع اعلام کرده و گفتند که از این پس همه معاملات به افغانی انجام شود .

دا افغانستان بانک روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که با تمام بانک ها هر روز در تماس است و انتقال وجوه بین این بانک و سایر بانک ها از طریق سیستم "ICSS" ادامه دارد.

بانک مرکزی افغانستان گفته است که توانایی کامل تبادله ارزهای خارجی به افغانی را دارد و آماده است تا جامعه جهانی را در انتقال پول نقد به ۳۴ ولایت کشور کمک کند.

دافغانستان بانک می گوید که هیچ کمبود افغانی در بازارهای سراسر کشور وجود ندارد. این بانک در بیانیه‌ای گفته است که به دلیل اظهارات رییس برنامهٔ انکشافی ملل متحد ( UNDP ) در افغانستان به سازمان ملل متحد شکایت کرده است. ملل متحد تاکنون در مورد اظهارات د‌افغانستان بانک اظهار نظری نکرده است.

XS
SM
MD
LG