لینک های دسترسی

Breaking News

تجلیل از عید در افغانستان؛ شبکه‌های مخابراتی در کابل و برخی شهرها قطع بود


عکس آرشیف از جریان ادای نماز عید در مسجد شاه دو شمشیره در شهر کابل
عکس آرشیف از جریان ادای نماز عید در مسجد شاه دو شمشیره در شهر کابل

روز چهارشنبه هنگام ادای نماز عید سعید فطر در کابل و شماری از شهرهای دیگر برعلاوۀ قطع‌بودن شبکه‌های مخابراتی، تدابیر شدید امنیتی گرفته شده بود.

طالبان هنگام ادای نماز عید فطر، جاده‌های اطراف مساجد در کابل را بسته و نیروهای امنیتی این گروه در جاده‌ها نیز ایست‌های بیشتر را برای بازرسی وسایط ایجاد کرده بودند.

همانند شماری از کشورهای اسلامی دیگر در افغانستان نیز چهارشنبه دهم اپریل (۲۲ حمل) روز اول عید است.

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان نماز عید سعید فطر را در مسجد عیدگاه قندهار، تحت تدابیر شدید امنیتی ادا کرد.

آخند زاده در سخنرانی پس از ادای نماز عید که نوار صوتی آن را ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در شبکۀ ایکس نشر کرد، بر "اتحاد و اتفاق" تاکید کرد و گفت که با کسانی باید دوستی کرد که "قول و عمل شان یکی باشد."

قبل از فرارسیدن عید، رهبر طالبان در پیامی از زیردستانش خواست در برخورد با مردم به جای رفتار خشن از ملایمت کار بگیرند.

همچنان او به زیردستانش بر عدم غفلت در وظایف، کنارگذاشتن اختلافات درونی، رفتار نیک با زندانیان، جلوگیری از تبعیض و تفرقه توصیه کرده و خواستار روابط نیک بر اساس احترام متقابل با کشورها شد.

محمد حسن آخند، رییس‌الوزرای حکومت طالبان و معاونانش همراه با شمار زیادی از مقامات حکومتی طالبان، نماز عید فطر را در مسجد ارگ در کابل ادا کردند. همچنان دپلومات‌های شماری از کشورهای اسلامی مقیم کابل، نماز عید را با مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی رییس‌الوزرای حکومت طالبان در قصر سپیدار به جا آوردند.

به مناسبت عید فطر، محمد اشرف غنی و حامد کرزی، روسای جمهور پیشین افغانستان، امرالله صالح، معاون اول پیشین ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه ملی، و چهره‌های مخالف طالبان به شمول رهبران احزاب سیاسی از جمله احمد مسعود، رییس جبهه مقاومت ملی در پیام‌های جداگانه عید را به مردم افغانستان تبریک گفته اند.

حامدکرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در پیام عیدی‌اش خواستار بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران و زنان و همچنان فراهم‌شدن زمینه کار برای زنان شده است.

علاوه بر شخصیت‌های سیاسی افغان، تامس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان، ریچارد بنیت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر ملل متحدد و سفارت ایالت متحده برای افغانستان در دوحه نیز عید را تبریک گفته اند.

سیما بحوث، رییس اجرایی بخش زنان ملل متحد ضمن تبریکی عید فطر به همه مسلمانان جهان، گفته است که در ایام عید باید به وضعیت فقرا در غزه، سودان و افغانستان توجه شود که توان فراهم‌کردن یک وعده غذایی را هم ندارند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت عید سعید فطر در ایکس گفته است که به دلیل کاهش کمک‌های جهانی به این اداره، برای بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان بسیار دشوار خواهد بود که حتا یک بار در روز برای خود غذا تهیه کنند.

در نخستین روز عید سعید فطر تا اکنون رویداد بزرگ امنیتی در افغانستان گزارش نشده است.

گروه

XS
SM
MD
LG