لینک های دسترسی

Breaking News

رییس سازمان بین‌المللی مهاجرت با درانی در مورد پناهندگان افغان گفتگو کرد


آصف علی درانی، نمایندۀ ویژه پاکستان در امور افغانستان گفته است که با ایمی پوپی، رییس عمومی سازمان بین‌المللی مهاجرت در مورد مهاجران و پناهندگان افغان گفتگو کرده است.

درانی روز پنجشنبه ۲۱ دسمبر (۳۰ قوس) در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است که در این دیدار با رییس سازمان بین‌المللی مهاجرت درباره وضعیت پناهندگان افغان گفتگو کرده که پس از اگست ۲۰۲۱ به آن کشور رفته اند.

درانی نگاشته است: "ما در مورد اسکان مجدد افغان‌ها در یک کشور ثالث بحث کردیم، به ویژه کسانی که پس از خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان به پاکستان آمدند".

پس از اگست ۲۰۲۱ که طالبان دوباره در افغانستان قدرت گرفتند، صدها هزار افغان به دلیل انتقام‌جویی طالبان و دیگر نگرانی‌ها کشور خود را ترک کردند و بیشتر آنها به ایران، پاکستان و کشورهای منطقه نقل مکان کردند. حکومت پاکستان ارقام این مهاجران را بیش از ۶۰۰هزار نفر اعلام کرده است.

بیشتر این افغان‌ها با ویزۀ قانونی به پاکستان سفر کرده ‌اند و در انتظار اسکان مجدد در کشورهای سومی هستند، اما اکنون اکثر آنها که به دلیل مشکلات ویزۀ شان را تمدید نکرده، با تهدید اخراج از پاکستان به افغانستان مواجه اند.

بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۲۵هزار نفر از این پناهندگان نزدیک به دو سال است که در انتظار تخلیه به ایالات متحده استند.

پاکستان در اواسط ماه دسمبر مدت اقامت این گونه پناهجویان افغان را تمدید کرد.

مرتضی سولنگی، وزیر اطلاعات حکومت موقت پاکستان، در ۱۳ دسمبر به رسانه‌ها گفت: "تمدید مدت اقامت از ۳۱ دسمبر ۲۰۲۳ تا ۲۹ فبروری ۲۰۲۴، به این هدف صورت گرفت که اتباع افغانستان مدارک قانونی خود را دریافت کنند و ترتیب تخلیه آنها در اسرع وقت به کشور ثالث صورت گیرد".

همچنان سولنگی گفت که حکومت موقت پاکستان جریمۀ پناهجویان افغان را که به کشورهای خارجی رفتنی استند و اسناد اقامت قانونی ندارند، از ۸۰۰ دالر به ۴۰۰ دالر کاهش داد.

ایمی پوپی، رییس عمومی سازمان بین‌المللی مهاجرت روز چهارشنبه از افغانستان به پاکستان سفر کرده است. او قبل از رفتن به پاکستان ضمن ارزیابی وضعیت عودت‌کنندگان افغان در تورخم، با شماری از خانواده‌ها نیز صحبت کرد.

سازمان بین‌المللی مهاجرت، روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است که این سازمان مسوولیت کنسرسیوم (انجمن) سازمان‌های بین‌المللی برای کمک‌رسانی به عودت‌کنندگان افغان را در تورخم بر عهده دارد.

پاکستان در اوایل ماه اکتوبر به حدود ۱.۷ میلیون مهاجر فاقد اسناد قانونی اقامت که بیشترشان افغان‌ها هستند، هشدار داده بود که تا اول ماه نومبر این کشور را ترک کنند، در غیر آن بازداشت شده و اخراج خواهند شد.

بر اساس آخرین گزارش کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان از نیمه سپتمبر تا ۱۵ دسمبر حدود ۳۴۵هزار افغان از پاکستان عودت کرده اند.

این ادارۀ ملل متحد در گزارشی گفته است که به طور تخمینی یک میلیون و ۳۷۵هزار مهاجر افغان بدون مدرک در پاکستان زندگی می‌کنند.

بر اساس پیش‌بینی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان، احتمال دارد که تا جولای ۲۰۲۴ میلادی تقریباً ۷۲۰هزار مهاجر افغان بدون اسناد و ۵۰هزار مهاجر دارای کارت ثبت نام (POR) از پاکستان برگردند.

پیش از این، برخی کشورها، سازمان ملل متحد و سایر نهادهای حقوق بشر بین‌المللی نیز به اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان انتقاد کرده و از حکومت آن کشور خواسته اند که این تصمیم را لغو کند، اما پاکستان تا اکنون به این خواست جامعه جهانی پاسخ مثبت نداده است.

گروه

XS
SM
MD
LG