لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۱۷ ولایت افغانستان


در جریان کمتر از دو ماه گذشته، دو واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است

وزارت صحت عامه افغانستان از آغاز کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۱۷ ولایت این کشور خبر داد که در نتیجه حدود شش میلیون کودک واکسین خواهند شد.

میرجان راسخ، مسؤول آگاهی عامه برنامه محو پولیو در وزارت صحت افغانستان به صدای امریکا گفت که این کمپاین در زون‌های شرق، جنوب شرق و جنوب که تهدید بلند ویروس پولیو وجود دارد، تطبیق می‌گردد.

او افزود: "در ۱۷ ولایت افغانستان، ۱۹۵ ولسوالی که مربوط به همین ۱۷ ولایت می‌شود، بیشتر با تهدید ویروس پولیو مواجه است، در این مناطق تطبیق می‌شود و برای پنج روز ادامه دارد یعنی از امروز تا جمعه همین هفته، هدف آن این است که بر ۵.۸ میلیون کودک زیر سن پنج سال دو قطره واکسین پولیو تطبیق شود".

این کمپاین در حالی راه اندزای شده که در همین هفته یک واقعۀ مثبت پولیو در ولایت کندهار ثبت شده است. آقای راسخ گفت که یک کودک پنج ساله در ولسوالی غورک کندهار به دلیل مبتلاشدن به ویروس پولیو فلج شده است.

آمار وزارت صحت افغانستان نشان می‌دهد که در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی، دو واقعۀ مثبت پولیو در ولایت کندهار این کشور ثبت شده است. سال گذشتۀ میلادی ۲۱ واقعه مثبت ثبت شده بود.

پیش از این، وزیر صحت افغانستان گفته بود که در نتیجۀ توافق با طالبان، کمپاین‌های مسجد به مسجد و مرکز به مرکز در مناطق تحت تسلط آن گروه تطبیق می‌شود.

میرجان راسخ، مسؤول آگاهی عامه برنامه محو پولیو در این وزارت گفت که در ماه جنوری با تطبیق این شیوۀ کمپاین پولیو ۸۰۰هزار کودک افغان ویروس پولیو را گرفتند و تنها ۲۰۰هزار کودک از واکسین باز ماندند؛ در حالی که قبلاً یک میلیون طفل از کمپاین‌های واکسین باز می‌ماندند.

وزارت صحت افغانستان تأیید می‌کند که افغانستان، در کنار پاکستان و نایجیریا، از جمله کشورهایی استند که هنوز هم، ویروس پولیو از کودکان قربانی می‌گیرد و در سایر کشورهای جهان ، پولیو را ریشه‌کن شده است.

XS
SM
MD
LG