لینک های دسترسی

Breaking News

طراح حمله بر دفتر امرالله صالح بازداشت شد 


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

ریاست امنیت ملی افغانستان می‌گوید که یکی از طراحان حمله بر دفتر امرالله صالح، معاون ریاست جمهوری افغانستان را بازداشت کرده است.

این ریاست امروز پنجم اپریل (۱۶ حمل) با نشر اعلامیهٔ گفت که عبیدالله که با نام‌های مستعار فاروق، بلال و ابراهیم به دستور شبکهٔ حقانی عمل می‌کرد، در جریان عملیات نیروهای ویژهٔ امنیت ملی در ناحیه سوم شهر کابل بازداشت شد.

بر اساس معلومات این ریاست، عبیدالله در سال ۱۳۹۶ در شهر پشاور پاکستان با شبکهٔ حقانی پیوست و تعلیمات نظامی را در یکی از کمپ‌های این شبکه فراگرفت.

اعلامیه حاکی است که این فرد نخست در تلاش حملهٔ انتحاری بر جبار قهرمان بود، اما پس از کشته شدن آقای قهرمان، او برای حمله بر آقای صالح، به روند سبز پیوست و حملهٔ انتحاری را در دفتر او راه اندازی کرد.

در (ماه اسد) سال ۱۳۹۸خورشیدی دفتر آقای صالح در شهر کابل مورد حملۀ مهاجمان مسلح قرار گرفت که در آن رویداد ۲۰ نفر کشته و حدود ۵۰ نفر دیگر زخم شدند و خود آقای صالح نیز به گونۀ سطحی زخم برداشته بود.

ریاست امنیت گفته است که عبیدالله دستور حمله بر کاروان موترهای رییس جمهور، معاونین‌اش، رییس شورای عالی مصالحه ملی، رحمت الله نبیل، فعالین جامعهٔ مدنی، مسوولین رسانه‌ها و افراد بانفوذ را از شبکهٔ حقانی دریافت کرده بود.

او در این اواخر طرح حملهٔ انتحاری بر سیلی غفار، یکی از فعالین مدنی را نیز ریخته بود، اما پیش از انجام آن بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG