لینک های دسترسی

Breaking News

کودک فروخته شدهٔ بامیانی دوباره با خانواده‌اش پیوست


خانوادهٔ که چندی پیش در بامیان کودک ۴۵ روز اش را به دلیل فقر فروخته بود، پس از نشر گزارش صدای امریکا، دوباره کودک اش را به دست آورد.

دختر کوچک که نامی از وی برده نشده، پس از حدود هفت ماه دوباره به آغوش مادرش در روستای شینه در مرکز ولایت بامیان برگشت.

پس از نشر گزارش صدای امریکا در مورد رقیه و شوهرش موسی (نام‌های مستعار) ادارۀ محلی بامیان کمیتۀ اختصاصی رسیدگی به این موضوع را تشکیل داد و روز یکشنبه این کودک که اکنون نه ماهه است، به آغوش خانواده‌اش برگشت.

پدر و مادر این کودک که پنج فرزند دیگر نیز دارند، می‌گویند که آنان از این اقدام استقبال می‌کنند و خواستار کمک حکومت و نهادهای خیریه شده اند.

رقیه از صدای امریکا تشکری کرد: "من یک مادر استم، هیچ مادری نمی‌تواند در زندگی از طفلش جدا باشد. رسانه‌ها بود که طفلم برگشت و بسیار خوشحالم".

فقر و ناداری این خانواده را مجبور کرد که دختر ۴۵ روزۀ شان ‌را در بدل ۵۰ هزار افغانی بفروشند تا کودکان دیگر این خانواده زنده بمانند.

موسی به صدای امریکا گفت: "ما سپاسگزاریم از تمام ادارات، ما این موضوع را جرم نمی‌دانستیم. این‌که طفل ما را برگشتاندند بسیار زیاد اظهار سپاس".

مقام‌ها در بامیان می‌گویند که برای برگشتاندن این کودک،‌ پس از آنکه از طریق صدای امریکا آگاهی حاصل کردند،‌ دست به کار شدند.

کودک فروخته شدهٔ بامیانی دوباره با خانواده‌اش پیوست
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

هلال‌الدین هلال، سارنوال منع خشونت علیه اطفال و زنان در بامیان گفت: "این قضیه را تحت مدیریت والی صاحب و کمیته انسجام منع خشونت علیه زنان تحت بررسی قرار دادیم، دو طرف قضیه را پیدا کردیم و توانستیم این طفل را به خانواده‌اش تسلیم کنیم".

اعضای کمیته‌ای که به خاطر برگشتاندن این کودک به خانواده‌اش تشکیل شده بود، می‌گویند که نهادهای زیادی برای مساعدت به این خانواده اعلام آمادگی کرده اند.

ذکیه رضایی، رییس امور زنان بامیان به صدای امریکا گفت: "به خاطر پیشبرد زندگی این خانواده در آینده همراه چندین نهاد و موسسه صحبت شده و بعضاً کمک‌های ابتدایی صورت گرفته و کوشش می‌کنیم با این خانواده همکاری شود تا این طفل متضرر نشود".

خانواده‌ای که این کودک را خریده بودند می‌گوید که آنان بر اساس یک توافق به خاطر تداوی این کودک که دچار بیماری سوراخ قلب بود و همکاری با کودکان این خانواده این کودک را "گرفته" بودند.

به گفتۀ مقام‌های محلی بامیان بیش از ۶۱ درصد باشندگان این ولایت زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

هفتۀ گذشته، ادارۀ محلی بامیان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که بیش از ۸۰۰۰ خانواده در این ولایت به کمک‌های فوری نیاز دارند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG