لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت ‌نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد


احمد وحیدی، وزیر داخلۀ ایران می‌گوید که روند ثبت ‌نام نامزدان چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران امروز پنجشنبه ۳۰ می (دهم جوزا) آغاز شد.

وحیدی در یک نشست خبری گفت که نامزدان پنج روز فرصت دارند که ثبت نام کنند و بررسی صلاحیت‌های این نامزدان نیز طی هفت روز پس از روند ثبت‌ نام آغاز خواهد شد.

به گفتۀ وزیر داخلۀ ایران، ۱۴ روز برای کارزار انتخاباتی نامزدان در نظر گرفته شده و به تاریخ هشتم ماه سرطان مردم پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، از قول وحیدی گزارش داد: "امیدواریم با حضور همگان و اصحاب رسانه، احزاب، شخصیت‌های پرنفوذ و تاثیرگذار و با رعایت اخلاق انتخاباتی، انتخابات خوبی را شاهد باشیم. باید در همه مراحل همه ضوابط برای برگزاری یک انتخابات خوب و مبتنی بر اخلاق اسلامی رعایت شود و همگان خود را برای رای دادن در ۸ تیر [سرطان] آماده کنند."

انتخابات زودهنگام ایران پس از مرگ ابراهیم رییسی، رییس جمهور پیشین ایران در سانحۀ هلیکوپتر برگزار می‌شود.

هلیکوپتر حامل رییس جمهور ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجۀ این کشور، آل هاشم امام جمعه تبریز، داکتر مالک رحمتی والی آذربایجان شرقی و سایر همراهانش به تاریخ ۱۹ می (۳۰ ثور) در جنگل "دیزمار" در ولایت آذربایجان شرقی ایران دچار سانحه شد و آنان در این رویداد جان باختند.

رییسی در آن روز با شماری از مقام‌های ایرانی به آذربایجان شرقی رفته بود و یکجا با الهام علیوف، رییس جمهور آذربایجان، بند قیزقلعه‌سی را که با همکاری دو کشور در دریای مرزی ارس ساخته شده است، افتتاح کردند. این سانحه در هنگام برگشت رییسی از این مراسم به سمت تبریز، رخ داد.

بر اساس قانون اساسی ایران، اگر رییس جمهور آن کشور وفات کند و یا توانایی انجام وظایف خود را نداشته باشد، معاون نخست رییس جمهور جایگزین وی می‌شود.

در حال حاضر، محمد مخبر که سرپرست ریاست جمهوری ایران است، بر اساس ماده ۱۳۱ قانون اساسی کشورش مکلفیت دارد که انتخابات ریاست جمهوری را در مدت ۵۰ روز پس از درگذشت رییسی با تصمیم شورایی متشکل از روسای قوه قضاییه و مقننه برگزار کند.

گروه

XS
SM
MD
LG