لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: سودجویان پاسپورت‌های جعلی را در 'کشورهای همسایه' چاپ و به مردم توزیع می‌کنند


ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخلۀ حکومت طالبان می‌گوید که اخیراً شماری از افراد کتابچه‌های جعلی پاسپورت را در "کشورهای همسایه" چاپ کرده و به گونۀ غیرقانونی و در بدل پول آنرا به مردم توزیع می‌کنند.

این ریاست روز دوشنبه ۲۳ می (دوم جوزا) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که برخی از این "افراد سودجو" توسط نیروهای استخبارات طالبان بازداشت شده و تحقیقات از نزد آنان جریان دارد.

این ریاست افزوده است که بر اساس اطلاعات و اعترافات افراد بازداشت شده، آنان کتابچه‌های سفید پاسپورت را در "کشورهای همسایه" چاپ کرده و به گونۀ قاچاق وارد افغانستان کرده اند. ریاست پاسپورت از کدام کشوری نام نگرفته است که ادعا می‌شود پاسپورت‌های جعلی در آنجا چاپ شده اند.

در اعلامیه آمده است: "این کتابچه‌ها نه ‌تنها که ثبت و راجسترشده ادارۀ پاسپورت نیستند، بلکه جعلی بودن‌ شان به سادگی قابل شناسایی بوده و در صورت مواجه شدن با چنین پاسپورت‌های جعلی با دارنده‌گان آنان برخورد جدی نیز صورت خواهد گرفت."

ریاست عمومی پاسپورت طالبان، از متقاضیان خواسته است که نباید فریب افراد جعل‌کار و کمیشن‌کاران را خورده و نیز به هیچ فردی در قبال به دست آوردن پاسپورت جعلی پول ندهند.

ثبت آنلاین درخواست پاسپورت پس از ماه‌ها توقف به تاریخ نهم اپریل (۲۰ حمل) در کابل فعال شد و وزارت امور داخلۀ حکومت طالبان از متقاضیان پاسپورت خواست که پس از این به گونۀ آنلاین درخواست کنند.

طالبان گفته اند که در حال حاضر، روند توزیع پاسپورت به گونۀ عادی در کابل ادامه دارد و بار دیگر از مراجعین خواسته اند که برای دریافت پاسپورت، باید به گونۀ آنلاین ثبت نام کنند.

پیش از این، ریاست عمومی پاسپورت طالبان گفته بود که در حال حاضر، ظرفیت تخنیکی و بشری این اداره را بالا برده است و هم اکنون روزانه تا ۳۰۰۰ جلد پاسپورت برای متقاضیان در کابل توزیع می‌شود.

این در حالی است که بسیاری از متقاضیان پاسپورت همواره از مدیریت نادرست طالبان در زمینۀ توزیع پاسپورت انتقاد کرده و گفته اند که کارمندان این ریاست، توان رسیدگی به طی مراحل تمامی اسناد شان را ندارند.

آنان از مسوولان این اداره خواستند که برای رسیدگی به مشکلات مراجعین در کابل و ولایات تلاش کرده و زمینۀ بهتر توزیع پاسپورت را به متقاضیان فراهم کنند.

XS
SM
MD
LG