لینک های دسترسی

Breaking News

مولوی عبدالکبیر به کاظمی قمی: داعش دشمن مشترک ایران و افغانستان است


مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای حکومت طالبان در دیدار با نمایندۀ ویژۀ رییس جمهور ایران در امور افغانستان و سفیر این کشور در کابل، داعش را دشمن مشترک افغانستان و ایران خوانده و گفته است که این گروه در پی بی‌ثباتی در منطقه است.

دفتر ریاست‌الوزرای حکومت طالبان ناوقت یکشنبه هفتم جنوری (۱۷ جدی) با نشر خبرنامه‌ای گفت که هیچ تهدیدی از جانب افغانستان متوجه هیچ کشوری نخواهد بود و طالبان تلاش می‌کنند نقش مثبت در منطقه داشته باشند.

او گفته است: "امارت اسلامی (حکومت طالبان) با پیشبرد سیاست اقتصاد محور خود می‌خواهد تا افغانستان به عنوان مرکز اتصال برای ثبات اقتصادی و توسعه منطقۀ نقش مهم خود را ایفا کند."

همچنین این مقام ارشد حکومت طالبان، با حکومت ایران و خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی شهر کرمان ابراز همدردی کرد. در حمله بر مراسم سالیاد قاسم سلیمانی، در شهر کرمان صدها نفر به شمول مهاجران افغان کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو مقام امنیتی امریکایی گفته اند که حملات هفته گذشته در شهر کرمان در ایران توسط شاخه خراسان داعش در افغانستان طراحی شده بود.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان این ادعاها را رد کرد و گفت که داعش هیچ مرکزی در افغانستان ندارد.

گروه دولت اسلامی (داعش) مسوولیت حملات مرگبار هفته گذشته در نزدیکی محل برگزاری مراسم چهارمین سالیاد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهر کرمان را بر عهده گرفت.

به گزارش رسانه‌های ایران، در این حملات علاوه بر ده‌ها تن از شهروندان ایرانی، ۱۴ مهاجر افغان نیز کشته و ۱۹ تن دیگر زخمی شدند.

در خبرنامه معاونیت سیاسی ریاست‌الوزرای حکومت طالبان، به نقل از کاظمی قمی آمده است: "گروه‌ها و حلقاتی که به اختلافات و تفرقه بین ایران و افغانستان دامن می‌زنند، هرگز موفق نخواهند شد."

همچنان حسن کاظمی قمی گفته است که ایران از مخالفان حکومت طالبان حمایت نمی‌کند، اما به گفته او کشورش تلاش می‌کند افغانستان را به میدان همکاری‌های منطقه‌ای تبدیل کند.

این دپلومات ارشد ایرانی گفته است که ایران در زمینه‌های تجارت، زراعت، برق و معدن با افغانستان تفاهمنامه‌هایی دارد و برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های دیگر و همکاری‌های تخنیکی آماده است.

ایران مانند پنج کشور دیگر همسایه افغانستان و کشورهای منطقه، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در این کشور از جمله سفارت افغانستان در تهران را به طالبان واگذار کرده و دپلومات‌های این گروه را پذیرفته است.

گروه

XS
SM
MD
LG