لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: محمود کرزی به دلیل یک 'موضوع حقوقی' ممنوع الخروج شده است


مقامات طالبان تایید کرده اند که محمود کرزی، وزیر پیشین شهرسازی و مسکن و برادر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، را به دلیل یک "موضوع حقوقی" از این کشور ممنوع‌الخروج کرده اند.

گفته می‌شود که محمود کرزی روز گذشته قرار بود به بیرون از این کشور برود، اما نیروهای طالبان در میدان هوایی بین‌المللی کابل مانع سفر وی شده‌اند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان، روز دوشنبه هفتم نومبر (۱۶ عقرب) به صدای امریکا گفت که موضوع ممنوع‌الخروج این مقام پیشین و برادر حامد کرزی هیچ ربطی به "موضوعات سیاسی" ندارد.

محمود کرزی یکی از مالکان شهرک "عینو مینه" در شهر قندهار است و نیز مسوولیت "کمپنی افکو" را بر عهده دارد. بر اساس گزارش‌ها آقای کرزی از زمان حاکمیت طالبان بر افغانستان در قندهار زندگی می‌کرد.

طالبان دربارۀ موضوع حقوقی محمود کرزی معلومات نداده‌ اند، اما پیش از این گزارش‌های به نشر رسیده بود که این مقام حکومت پیشین افغانستان از مدتی به اینسو با فردی به نام عبدالحمید هلمندی، یکی از شرکای تجاری‌اش و از سهم‌داران شرکت "عینو مینه" جدال حقوقی داشته است.

در این حال، یک منبع که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد،‌ به صدای امریکا گفت که هفته گذشته مشکلاتی که میان محمود کرزی و عبدالحمید هلمندی به میان آمده بود، با وساطت سرپرست وزارت عدلیۀ حکومت طالبان حل شد.

این منبع افزود که پس از حل این موضوع، محمود کرزی قصد سفر موقت به دوبی را داشت. اما طالبان روز گذشته مانع سفرش به بیرون از افغانستان شدند. او گفت که تلاش‌ها با مقام‌های طالبان برای حل این مشکل جریان دارد و به زودی برطرف خواهد شد.

محمود کرزی یکی از سهم‌داران کابل بانک در زمان حکومت برادرش حامد کرزی بود. زمانیکه در سال ۲۰۱۰ میلادی، پس از آنکه حکومت به رهبری حامد کرزی خواهان وضاحت در مورد ۹۲۵ میلیون دالر بیرون شده از کابل بانک شد، این بانک ورشکست شد و امور آن را حکومت وقت، به عهده گرفت.

در سال ۲۰۱۳ شیرخان فرنود و خلیل‌الله فیروزی که ریاست اجرایی کابل بانک را بر عهده داشتند، هر یک به پنج سال زندان محکوم شدند که در سال ۲۰۱۴، مدت زندان آنان به ۱۰ سال افزایش یافت.

در پروندهٔ کابل بانک، محمود کرزی، برادر حامد کرزی، و حصین فهیم، برادر قسیم فهیم، معاون اول رییس جمهور پیشین افغانستان، نیز دخیل بودند.

XS
SM
MD
LG