لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر طالبان: ما 'مستقل' استیم و دستورهای کسی را نمی‌پذیریم


رهبر طالبان در "گردهمایی بزرگ" عالمان دین و بزرگان قومی در کابل بر نافذ شدن شریعت اسلامی تاکید کرده و گفته است که حتا اگر بر آنان بم اتم هم استعمال شود، یک گام از راه شریعت پا پس نمی‌کشند.

ملا هبت‌الله آخندزاده که بر اساس خبرگزاری دولتی باختر امروز جمعه اول جولای (۱۰ سرطان) برای نخستین‌بار در کابل در گردهمایی بزرگ عالمان دین و بزرگان قومی پشت درهای بسته سخنرانی می‌کرد، گفت که دورۀ "جهاد و جنگ" با حکومت‌داری متفاوت است.

او گفت: "مجاهدین با شجاعت جهاد کردن؛ میدان را بردند؛ برای نظام شرعی قربانی دادند، اما تطبیق شریعت کار طالب و مجاهد نیست، نافذ کردن شریعت کار عالمان دین است".

سخنرانی صوتی رهبر طالبان از طریق چینل یوتیوب و دیگر صفحات اجتماعی تلویزیون ملی به گونۀ زنده نشر می‌شد، امروز نیز مثل روز گذشته به خبرنگاران اجازۀ حضور در نشست داده نشد.

رهبر طالبان بار دیگر از قوم‌گرایی، زبان‌گرایی و "اندیوالی" در حکومت انتقاد کرد و گفت که بدون عدالت نظام‌ها توان بقا ندارند و از مقام‌های این گروه خواست که در صفوف شان به "زورمندان و مفسدان" جای ندهند.

او از افغان‌ها مستقر در خارج خواست که به وطن شان برگردند، اما افزود که به کسی آسیب نرسانند؛ کسی را تخریب نکنند و اگر علیه نظام توطیه کردند، جزا خواهند دید.

رهبر طالبان شکل حکومت خود را شبیه "حکومت سلطنتی اسلامی" توصیف کرد و افزود که افغانستان تحت حاکمیت طالبان تصمیم‌های مستقل می‌گیرد و تحت نفوذ هیچ کشور دیگری نیست.

او به "مبارزه طالبان برای ایجاد حکومت اسلامی" اشاره کرد و گفت که یکی از پسرانش در این راه جانش را از دست داده است.

رهبر طالبان گفت: "جهان نباید در امور افغانستان مداخله کند، ما مستقل استیم و دستورهای کسی را نمی‌پذیریم."

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان در ۱۵ اگست سال گذشتۀ میلادی، این نخستین‎‌بار است که رهبر طالبان به کابل سفر و در نشستی بزرگ سخنرانی می‌کند.

ملا هبت‌الله در نماز عید سعید فطر در میان نمازگزاران در قندهار سخنرانی کرد، اما هنگام سخنرانی پشتش به مردم بود، اما در آن زمان نیز به خبرنگاران اجازه پوشش خبری داده نشد.

گردهمایی بزرگ عالمان دینی روز پنجشنبه در خیمه لویه جرگه آغاز شد که به گفتۀ مقامات طالبان، ۳۵۰۰ تن از عالمان دین و بزرگان قومی از سراسر افغانستان در این نشست توسط حکومت طالبان فراخوانده شده اند.

روز دوم این گردهمایی حوالی ساعت ۹:۳۰ قبل از ظهر آغاز شد که برعلاوۀ عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس‎‌الوزرای طالبان، سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ طالبان، نیز در آن سخنرانی کردند.

روز گذشته هنگام برگزاری این نشست در نزدیکی خیمۀ لویه جرگه، گلوله‌باری صورت گرفت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرنگاران گفت که در ساحه خوشحال خان یک فرد می‌خواست از یک بلندمنزل گلوله‌باری کند که هدف نیروهای طالبان قرار گرفت.

قرار است که نشست بزرگ "عالمان دین و بزرگان قومی" فردا با نشر قطعنامه‌ای به پایان برسد.

XS
SM
MD
LG