لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش تلفات پناهجویان در مسیر بحیره مدیترانه


کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان(UNHCR) گفته است که شماری تلفات پناهندگان که می خواهند از طریق بحیرهٔ مدیترانه وارد قلمرو اروپا شوند ، افزایش یافته است.

این در حالیست که به گفته این کمیشنری در مقایسه به سال های گذشته، تعدادی اندک از مهاجرین و پناهجویان با قبول خطر می‌خواهند از طریق این بحیره خود را به اروپا برسانند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی موج گسترده مهاجرت پس از آن افزایش یافت که بیشتر از یک میلیون پناهجو و مهاجر از مسیر بحیرهٔ مدیترانه عبور کردند و وارد کشور های اروپایی شدند.

اما بر اساس این گزارش،‌ این رقم در سال ۲۰۲۱ میلادی فقط به ۱۲۳هزار و ۳۰۰ نفر کاهش یافت . مقام های کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گفته اند که در جریان سال گذشته بیشتر از ۳۲۰۰ نفر حین عبور از بحیرهٔ مدیترانه یا جان های خود را از دست دادند و یا هم در جریان این سفر پرخطر ناپدید شدند. این کمیشنری گفته است که این آمار در مقایسه به تلفاتی که در ۲۰۱۸ میلادی ثبت شده است،‌ نزدیک به یک هزار نفر بیشتر می‌باشد.

شابیه مانتو، سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان،‌ گفته است که برعلاوه اینکه مردم حین عبور از بحیرهٔ مدیترانه جان های شان را از دست می دهند،‌ شماری از مهاجرین ممکن در مسیر های زمینی و از طریق دشت صحرا و سایر سرحدات دور افتاده دیگر جان های شان را از دست بدهند و یا هم ناپدید شوند.

او گفت که مرگ این مهاجرین و سوء استفاده از مهاجرین معمولاََ در امتداد کشور های اصلی خودشان صورت میگیرد که سفر را از آنجا آغاز می کنند و یاهم حین ترانزیت یا عبور از کشور های مانند سومالیا، اریتریا، جیبوتی، اتیوپیا، سودان و لیبیا رخ می دهد.

مانتو افزود که کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان به طور دوامدار در مورد این تجارب دلخراش و خطرناک، هشدار داده است.

این کمیشنری همچنین گفته است که بسیاری از مهاجران کسانی اند که از جنگ، خشونت و آزار و اذیت در کشور های شان فرار می کنند.

مانتو می افزاید که پناهجویان و مهاجرین دیگر گزینه‌ای در دست ندارند و یگانه طریق که میتوانند از کشور شان بیرون آیند ، طریقه قاچاق است و بر قاچاقبران اعتماد مینمایند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان خواستار اقدامات بیشتر برای جلوگیری از مرگ و میر مهاجران شده تا این پناهجویان با استفاده از سایر گزینه ها،‌قربانی قاچاقبران انسان نشوند.

این سازمان خواهان افزایش کمک های بیشتر بشردوستانه در این راستا شده است تا بتوانند به افراد نیازمند که به کمک و حمایت بین المللی نیاز دارند زمینه همکاری را مساعد بسازد.

XS
SM
MD
LG