لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت خارجه امریکا حملات طالبان در کابل و پروان را محکوم کرد


وزرت خارجه ایالات متحده امریکا حمله‌های دیروز کابل و پروان را که در آن ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند محکوم کرده و از طالبان خواسته است که به جای خشونت و ویرانی، تعهد واقعی شان را به صلح نشان دهند.

کابل و پروان روز گذشته (سه شنبه) شاهد دو حمله مرگبار انتحاری بود که در این انفجارها، ۴۸ نفر کشته و ۸۰ نفر دیگر که زخمی شدند. مقام‌ها گفته اند که بیشتر قربانیان این رویداد غیرنظامیان اند و مسوولیت این رویداد را طالبان به عهده گرفته است.

وزارت خارجه امریکا روز سه شنبه ۱۷ سپتمبر (۲۶ سنبله) در اعلامیه‌ای گفته است که طالبان از طریق این حملات، "بی احترامی آشکار شان را به مردم و قانون اساسی افغانستان نشان می‌دهند."

در این اعلامیه آمده است: "برای مصالحۀ واقعی افغان‌ها، طالبان به جای ادامه خشونت و ویرانی که باعث صدمات بی اندازه به افغان‌ها و آیندۀ کشورشان می شود، باید تعهد واقعی شان را در قبال صلح نشان بدهند."

وزارت خارجه امریکا در این اعلامیه به قطع لین برق کابل و برخی از ولایت‌های دیگر از سوی طالبان اشاره کرده و گفته است که به دلیل قطع لین برق، بخش‌هایی از افغانستان در تاریکی به سر می‌برد و سبب مشکلات برای شهروندان این کشور شده است.

وزارت خارجه امریکا حمله بر تاسیسات عامه و شبکه‌های برق رسانی را که مکاتب، منازل و شفاخانه‌ها از آن بهره می‌برند محکوم کرده است.

پیش از این شرکت برق افغانستان اعلام کرده بود که طالبان سه پایه برق وارداتی ترکمنستان را به روز یکشنبه ۱۵ سپتمبر (۲۴ سنبله) در ساحه بلک میرزاد حسن تال ولایت بغلان با ماین انفجار داده که این کار سبب شده است برق کابل، ولایات مرکزی، جنوبی و جنوب‌شرقی قطع شود.

XS
SM
MD
LG