لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: بانک مرکزی افغانستان شرایط دریافت دارایی‌های منجمدشده‌اش را ندارد


دو مقام امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که نتایج ارزیابی بانک مرکزی افغانستان که با حمایت مالی ایالات متحده انجام شده، نشان می‌دهد که این بانک برای انتقال ۳.۵ میلیارد دالر منجمدشده از صندوق امانتی سویس به این بانک قناعت مقامات امریکایی را فراهم نکرده است.

یک مقام وزارت مالیه ایالات متحده به شرط افشانشدن نامش به رویترز گفت که بدون اصلاحات لازم در بانک مرکزی افغانستان که تحت کنترول طالبان است، این ارزیابی موضع وزارت مالیه ایالات متحده را در مورد انتقال وجوه مسدود شده از صندوق امانتی سویس به این بانک، تغییر نمی‌دهد.

این مقام امریکایی گفته است که باید بانک مرکزی افغانستان نشان بدهد که تحت تاثیر "نفوذ سیاسی و مداخله" قرار ندارد.

رویترز گفته است که اشارۀ این مقام امریکایی به گماشتن متخصصان بانکی به جای سه تن از سرپرستان طالبان در این بانک است که تحت تحریم‌های ایالات متحده و سازمان ملل قرار دارند.

این مقام امریکایی گفت که نیاز به ارزیابی شخص ثالث دیگری نیز پیشنهاد شده است.

ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۲۲ نیمی از دارایی‌های بیش هفت میلیارد دالر بانک مرکزی افغانستان را از بانکی در نیویورک به بانکی در سویس منتقل کرد که دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در آنجا نگهداری می‌شود. وزارت مالیه ایالات متحده در ماه اگست ۲۰۲۱ دارایی‌های افغانستان بانک را منجمد کرد.

در این حال، شاه محمد محرابی، رییس مشترک هیات نظارت بر صندوق پول افغانستان، به رویترز گفت که این ارزیابی در ماه مارچ تکمیل شد و هنوز در وزارت خارجه ایالات متحده است، اما تا اکنون بررسی نشده است. محرابی عضو هیات مدیره بانک مرکزی افغانستان نیز است.

محرابی به خبرگزاری رویترز گفته است که استفاده از دارایی‌های صندوق پول افغانستان باید بر خدمات مربوط به ثبات قیمت‌ها و قابل دسترس‌بودن پول کافی در بانک‌ها متمرکز باشد. به گفتۀ او، به دلیل عدم کمک‌های خارجی به افغانستان، تمام سیستم مالی این کشور در خطر است.

محرابی و انوارالحق احدی، رییس دیگر صندوق پول افغانستان که پیش از این رییس بانک مرکزی و وزیر مالیه حکومت قبلی افغانستان بود، گفته اند که پس از مطالعه ارزیابی بانک مرکزی افغانستان، نظر خود را در مورد آن بیان خواهند کرد.

این ارزیابی در رابطه به بانک مرکزی افغانستان تا اکنون مخفی مانده است.

یکی دیگر از مقامات امریکایی به رویترز گفته است که ارزیابی او در مورد بانک مرکزی افغانستان تغییر نکرده است.

وزارت خارجه امریکا و بانک مرکزی افغانستان تحت کنترول طالبان در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

در اگست ۲۰۲۱ پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در افغانستان، ایالات متحده امریکا بیش هفت میلیارد دالر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را در بانکی در نیویورک و حدود دو میلیارد دالر موجود در بانک‌های اروپایی را منجمد کرد.

نیمی از پول مسدود شده در امریکا به دستور جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به یک صندوق امانت در سوییس منتقل شد. بایدن همچنان دستور داد تا بیش از ۳.۵ میلیارد دالر دیگر دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالت متحده باقی بماند تا در مورد ادعاهای قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ محکمه فیصله کند.

اما یک قاضی امریکایی به تاریخ ۲۶ اگست ۲۰۲۲ (چهارم سنبله) گفت که قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ مستحق دریافت غرامت از دارایی‌های راکد شدۀ بانک مرکزی افغانستان نیستند.

XS
SM
MD
LG