لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت واقعۀ تازه مثبت پولیو در پکتیکا


. از آغاز سال جاری تا حال به تعداد ۹ واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است.

وزارت صحت عامه افغانستان از یک واقعه مثبت پولیو در ولسوالی برمل پکتیکا خبر داد.

داکتر میوند مسؤول پروگرام محو پولیو در افغانستان در مصاحبه با صدای امریکا گفت که روز گذشته یک واقعه مثبت پولیو درقریه شمرخیل ولسوالی برمل پکتیکا شناسایی شده است.

او افزود که این طفل مصاب به پولیو یک دختر 36 ماهه است که به تاریخ 26 سپتمبر سال جاری به پولیو مبتلا شده است.

میوند افزود که این واقعه از سوی لابراتوار" دپلیو اچ او" در اسلام آباد نیز تایید شده است؛ اما نتایج جینیتیکی آن تا حال نیامده است.

ولسوالی برمل پکتیکا از جمله ولسوالی‌های ناامن این ولایت می‌باشد و این ناامنی‌ها سبب گردیده تا اطفال در این ولسوالی نتوانند که به مدت طولانی واکسین پولیو را بگیرند.

مسؤول پروگرام محو پولیو نیز تایید کرد که مشکلات امنیتی مانع بزرگ برای تطبیق کمپاین‌ها در این ولسوالی بوده است.

داکتر میوند افزود "در ولسوالی برمل ما از مدت یک سال مشکلات امنیتی داشتیم و در اکثر مناطق دسترسی نداشتیم و این اطفال بیشتر از یکسال از واکسین باز مانده بودند و همین علت بود که در این منطقه سه طفل به پولیو مصاب شده است".

اما او افزود که اکنون از مدت یک‌ونیم ماه بدینسو آنان به این ساحه دسترسی پیدا نموده اند و کمپاین‌ها در تمام ساحات این ولسوالی تطبیق شده است و گفت "تطبیق دو کمپاین اخیر می‌تواند که در کنترول گردش پولیو در این ولسوالی با ما کمک نماید."

به گفتۀ مسؤول پروگرام محو پولیو در افغانستان، در حال حاضر در ولسوالی برمل کمپاین پولیو ادامه دارد و در پهلوی قطره پولیو واکسین سوزنی پولیو نیز به اطفال تطبیق می‌گردد.

میوند افزود که دو هفته بعد نیز کمپاین پولیو در زون شرق، جنوب و شهر کابل به راه انداخته می‌شود.

این سومین واقعه مثبت پولیو درولسوالی برمل پکتیکا در سال جاری می‌باشد. از آغاز سال جاری تا حال به تعداد ۹ واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG