لینک های دسترسی

Breaking News

تامس وست در سفر به اروپا و آسیا در مورد افغانستان صحبت می‌کند


انتونی بلینکن،‌ وزیر خارجهٔ ایالات متحده ناوقت روز یکشنبه هفتم نومبر (۱۶ عقرب) گفته است که با نمایندهٔ ویژه امریکا در امور مصالحۀ افغانستان قبل از سفر وی به اروپا و آسیا، ملاقات کرده است.

آقای بلینکن در یک تویت نوشته است که از ملاقات‌اش با تامس وست، نمایندهٔ ویژه ایالات متحده در امور مصالحهٔ افغانستان، خرسند است و قرار است آقای وست نخست به بروکسل، پایتخت بلجیم، سفر کند و در آنجا با شرکای بین‌المللی و متحدین امریکا ملاقات کند.

در همین حال، آقای وست در دو تویت جداگانه نوشته است که برای پیش‌برد "منافع حیاتی امریکا" و حمایت از مردم افغانستان تلاش می‌کند و افتخار دارد که نقش نمایندهٔ ویژه امریکا برای افغانستان را بر عهده گرفته است.

این دپلومات ارشد امریکایی در یک تویت جداگانه همچنین نوشته است که سر از روز یکشنبه نخست به اروپا و سپس به آسیا سفر خواهد کرد و با متحدین و شرکای ایالات متحده در مورد اقدامات بعدی در افغانستان صحبت خواهد کرد.

آقای وست گفته است: "جامعهٔ بین‌المللی برای اینکه در [مسایل افغانستان] موثر باشد، باید یکجا عمل کند."

تامس وست به تاریخ ۱۸ اکتوبر (۲۶ میزان) پس از آن به منحیث نمایندهٔ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان، گماشته شد که زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ پیشین ایالات متحده در امور مصالحهٔ افغانستان،‌ از سمت‌اش کنار رفت.

کناره‌گیری آقای خلیلزاد از سمت‌اش دو ماه پس از آن صورت گرفت که طالبان بر کابل مسلط شدند.

آقای وست وظیفه دارد تا تلاش‌های دپلوماتیک مرتبط با افغانستان را رهبری کند و به مقام‌های ارشد وزارت خارجۀ ایالات متحده مشوره بدهد.

این دپلومات امریکایی همچنین فعالیت سفارت امریکا در کابل را که حال حاضر به دوحه، پایتخت قطر انتقال یافته است، هماهنگ می‌کند تا منافع ایالات متحده در افغانستان تامین شود.

XS
SM
MD
LG