لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به روسیه: اعتراض کنندگان را از بند رها کنید


پس از آن که گزارش‌ها در مورد بازداشت هزاران اعتراض کننده در روسیه نشر شد، ایالات متحده این اقدام مسکو را با شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده امروز ۲۴ جنوری (پنجم دلو) گفت که استفاده از روش‌های خشن در مقابل اعتراض کنندگان و خبرنگاران و نقض حقوق گردهمایی صلح آمیز و آزادی بیان نشان‌دهندهٔ‌ محدودیت‌های بیشتر مسکو بر جامعهٔ مدنی و آزادی‌های بنیادی است.

پس از آنکه الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان و منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هنگام برگشت از آلمان در مسکو بازداشت شد، طرفداران آقای ناوالنی تظاهرات گسترده را برپا کرده و خواستار رهایی وی شدند.

بر اساس گزارش یک گروه ناظر مستقل، نیروهای امنیتی در روسیه تا صبح امروز، به شمول همسر و دستیار الکسی ناوالنی، در حدود ۳۲۰۰ نفر را بازداشت کرده اند. در میان بازداشت شدگان، ده‌ها خبرنگار نیز شامل اند.

ایالات متحده از مقامات روسی خواسته است تا بازداشت شدگانی را که از حقوق بنیادی شان استفاده کرده اند، بدون قید و شرط رها کنند.

در برخی از ساحات از درگیری میان اعتراض کنندگان و پولیس نیز گزارش شده است.

رسانه‌‌ٔ دولتی روسیه از زخمی شدن سطحی ۳۹ افسر پولیس خبر داده است.

شماری از اعتراض کنندگان گفته اند که از ولادیمیر پوتین خسته شده اند و می‌خواهند کشور شان تغییر کند.

الکسی ناوالنی، پس از مسموم شدن در روسیه به آلمان منتقل شد و برای مدت پنج ماه زیر درمان قرار داشت. آقای ناوالنی می‌گوید که کرملین مسوول مسمومیت او بوده است، اما حکومت روسیه دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده همچنان از روسیه تقاضا کرده است تا در تحقیقات پیرامون مسمویت آقای ناوالنی با جامعهٔ‌ بین المللی همکاری کند و در مورد استفاده از سلاح کیمیایی در داخل خاک‌اش نیز توضیحات دهد.

سازمان بین المللی جلوگیری استفاده از تسلیحات کیمیایی تایید کرده است که بر آقای ناوالنی از مواد فوق العاده زهری مختل کنندهٔ فعالیت اعصاب (Novichok) استفاده شده بود.

اعضای این سازمان در سال ۲۰۱۹ روی منع استفاده از این مادهٔ زهری توافق کردند.

XS
SM
MD
LG