لینک های دسترسی

Breaking News

سه صد هزار ناظر و مشاهد برای انتخابات افغانستان


مقام ها در کمیسیون مستقل انتخابات می گویند که این نهاد آماده است تا برای تمام سازمان های ملی و بین المللی که علاقمند نظارت از روند انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی افغانستان باشند، کارت اعتبار بدهد.

مقام های این کمیسیون می گویند که به سه صد هزار نظارت کننده از رسانه ها، نماینده گان احزاب سیاسی، جامعه مدنی و دیگر ناظران بین المللی به منظور نظارت از انتخابات اعتبار نامه توزیع خواهند کرد.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت "در انتخابات ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بیش از سه صد هزار ناظر و مشاهد، ناظر احزاب سیاسی و مدنی و همچنان نمایندگان رسانه ها داشتیم، همچنان در این انتخابات هم مصمم استیم که بیشتر از سه صدهزار ناظر و مشاهد داشته باشیم"

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات همچنان گفت روند ثبت نام رای دهنده گان به تاریخ ۵ ماه جوزا آغاز می شود و نهاد های که میخواهند از این روند نظارت کنند، باید کارت های اعتبار را از کمیسیون مستقل انتخابات دریافت کند.

نور گفت "مطبوعات هم میتوانند که به مراکز و محلات رای دهی و شمارش آرا و همچنان قبل از آن پروسه ثبت نام رای دهندگان که به تاریخ ۵ جوزا شروع می شود، از آن خبر و گزارش تهیه کنند."

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات روند ثبت نام ناظران به منظور دریافت اعتبار نامه از تاریخ ۷ ماه ثور هم در مرکز و هم در ولایات آغاز شده است.

قانون تصویب ناشده

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی روند ثبت نام نظارت کننده ها را آغاز کرده است که تا حال قانون انتخابات در ولسی جرگه افغانستان تصویب نشده است.

نظیفه زکی، نماینده مردم در ولسی جرگه می گوید این قانون بزودی تصویب خواهد شد. "چون موضوع بسیار مهم است، قانون بسیار مهم است به بحث زیاد نیاز دارد. از کمیسیون مورد اختلافی گرفته شده، تنها موضوع به تالار است که جلسه روز دوشنبه هم بالای این قانون است، ببینیم که در آن روز تمام خواهد شد یا نه، اگر نشد باز به جلسه روز چهار شنبه بخیر می شود، ان شا الله به زودترین فرصت این قانون تصویب خواهد شد."

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت با نهایی شدن قانون انتخابات این کمیسیون قادر خواهد بود که بر اساس قانون، کارهایشرا سرعت ببخشد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایت افغانستان به تاریخ ۱۶ ماه حمل سال ۱۳۹۳ برگزار گردد.
XS
SM
MD
LG